Tvivlsom stjerne slutter sig til belgisk EM-trup

Kevin De Bruyne gennemgik lørdag en operation og er fortsat tvivlsom til Belgiens EM-åbningskamp mod Rusland.



Kevin De Bruyne sluttede sig mandag til den belgiske landsholdstrup, der er samlet på træningslejr nær Bruxelles forud for EM, der begynder senere på ugen.

Det er én dag tidligere end forventet, efter at midtbanespilleren lørdag gennemgik en mindre operation i ansigtet, og det glæder landstræner Roberto Martínez, at De Bruyne nu har indfundet sig i truppen.

– Det er fantastisk, at Kevin De Bruyne er kommet til truppen. Han ser frisk og klar ud, og bare at se ham gå ned i spisesalen var dagens højdepunkt, siger Martinez ifølge nyhedsbureauet AFP.

Manchester City-profilen fik et brud på næsen og tæt på øjenhulen efter et sammenstød med Chelseas Antonio Rüdiger i Champions League-finalen forrige lørdag.

Han var derfor ikke med i landsholdssamlingen fra start, og det er også stadig tvivlsomt, om han når at blive klar til Belgiens EM-åbningskamp mod Rusland på lørdag.

– Han skal tilses af lægestaben de næste dage, og så snart han får grønt lys, bliver han integreret i de sportslige forberedelser.

– Lige nu regner jeg ikke med Kevin til den første kamp, men det kan ændre sig, hvis han tilpasser sig sit eget program godt. Det er for tidligt at beslutte, om han spiller, siger Martinez.

Danmark møder Belgien i den anden kamp i gruppespillet 17. juni.

De Bruyne er et ubehageligt bekendtskab for enhver modstander. Det blev også bekræftet søndag, hvor han blev kåret som årets spiller af den engelske fagforening Professional Footballers Association (PFA).

Det er andet år i træk, at prisen går til De Bruyne, og dermed er han den kun tredje spiller i historien, der får prisen to år i træk.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Raser: Det er latterligt!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Pokalhelt knækker FC København

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage