Efter stor brøler: Takker træner for EM-chance

Det engelske stjerneskud dummede sig under en landsholdssamling sidste år, men er nu med til EM. Han takker landstræner Gareth Southgate.



Phil Foden er et af England og verdens største talenter, og Manchester City-kometen ventes at spille en stor rolle for det engelske landshold ved sommerens EM.

Tilbage i efteråret begik den 21-årige kantspiller ellers en stor brøler, mens han var på landsholdet, og af den grund sender han en tak til landstræner Gareth Southgate for at have taget ham til nåde.

Phil Foden og Manchester United-talentet Mason Greenwood var således udtaget til deres første landsholdssamling i efteråret, hvor de også fik spilletid i en sejr over Island. De havde inviteret to tilbage til deres hotelværelser i Island, og det var et klart brud på coronareglerne. Af den grund blev de sendt hjem og fik en pause fra landsholdet, men nu er Foden altså tilbage.

– Det var klart, at jeg lavede en kæmpe fejl. Jeg var ung, siger Manchester City-stjernen ifølge Sky Sports og fortsætter:

– Men Gareth Southgate sagde, at hvis jeg bare fortsætter med at gøre det godt og fortsætter med at præstere, ville jeg få en ny mulighed. Så jeg var nødt til at arbejde hårdt for det, og der er ikke mange trænere, der ville give en en ny mulighed, så jeg må takke Gareth meget for at give mig en anden chance.

I landsholdslejren er 21-årige Phil Foden endvidere dukket op med lyst hår og en frisure, der får folk til at sammenligne ham med legenden Paul Gascoigne. Det ser Manchester City-talentet ikke noget dårligt i.

– Jeg kan huske, at jeg så højdepunkter på tv af Gazza, en utrolig spiller. Hele landet ved, hvad han betyder for landet, og hvad han gjorde, så det er ikke så dårligt, hvis jeg prøver at komme med lidt Gazza på banen, siger han til Sky Sports.

For nylig blev Phil Foden vurderet som verdens mest værdifulde spiller. Det kan du læse mere om her. 





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Hård dom over Kvistgaarden

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Skifter til Rangers

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Afslører vilde kontraktdetaljer

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson