Efter stor brøler: Takker træner for EM-chance

Det engelske stjerneskud dummede sig under en landsholdssamling sidste år, men er nu med til EM. Han takker landstræner Gareth Southgate.



Phil Foden er et af England og verdens største talenter, og Manchester City-kometen ventes at spille en stor rolle for det engelske landshold ved sommerens EM.

Tilbage i efteråret begik den 21-årige kantspiller ellers en stor brøler, mens han var på landsholdet, og af den grund sender han en tak til landstræner Gareth Southgate for at have taget ham til nåde.

Phil Foden og Manchester United-talentet Mason Greenwood var således udtaget til deres første landsholdssamling i efteråret, hvor de også fik spilletid i en sejr over Island. De havde inviteret to tilbage til deres hotelværelser i Island, og det var et klart brud på coronareglerne. Af den grund blev de sendt hjem og fik en pause fra landsholdet, men nu er Foden altså tilbage.

– Det var klart, at jeg lavede en kæmpe fejl. Jeg var ung, siger Manchester City-stjernen ifølge Sky Sports og fortsætter:

– Men Gareth Southgate sagde, at hvis jeg bare fortsætter med at gøre det godt og fortsætter med at præstere, ville jeg få en ny mulighed. Så jeg var nødt til at arbejde hårdt for det, og der er ikke mange trænere, der ville give en en ny mulighed, så jeg må takke Gareth meget for at give mig en anden chance.

I landsholdslejren er 21-årige Phil Foden endvidere dukket op med lyst hår og en frisure, der får folk til at sammenligne ham med legenden Paul Gascoigne. Det ser Manchester City-talentet ikke noget dårligt i.

– Jeg kan huske, at jeg så højdepunkter på tv af Gazza, en utrolig spiller. Hele landet ved, hvad han betyder for landet, og hvad han gjorde, så det er ikke så dårligt, hvis jeg prøver at komme med lidt Gazza på banen, siger han til Sky Sports.

For nylig blev Phil Foden vurderet som verdens mest værdifulde spiller. Det kan du læse mere om her. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Raser: Det er latterligt!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!