Torsdag offentliggjorde Kasper Hjulmand sin EM-trup, hvor fravalget af Matt O'Riley har været den historie, der efterfølgende har fyldt mest i medierne.
Den 23-årige dansker har haft en fremragende sæson i Celtic, hvor han har leveret 19 mål og 18 assister, men det var altså alligevel ikke nok til en plads blandt Kasper Hjulmands 26 udvalgte.
Og det er noget, som i den grad undrer den tidligere Celtic- og Chelsea-angriber Chris Sutton, der i en klumme for avisen Daily Record erklærer sig uenig med de Celtic-tilhængere, der regner det for helt sikkert, at den glippede EM-slutrunde vil medføre et Celtic-exit for Matt O'Riley denne sommer.
– Jeg køber den ikke rigtig. Prøv at se på reaktionerne i Danmark. Sådan, som jeg har forstået det, har det været en del forargelse over EM-truppen. Selv 'Tommy' Gravesen har langet ud efter landstræneren for at fravælge midtbanespilleren til fordel for langt mere sikre valg.
– Men som jeg ser det, gambler Hjulmand faktisk mere ved ikke at udtage O'Riley. Du bør altid satse på de spillere, der er i form. Og ingen kan benægte, at O'Riley har været i flyvende form her i den sidste del af sæsonen.
– Han scorede otte mål i sine sidste 10 kampe, inklusive fem i de sidste fire kampe, der sikrede Premiership-trofæet, lyder det fra Chris Sutton.
Chris Sutton peger på, at en spiller som Christian Eriksen måske burde være blevet udeladt i stedet.
– Der er ingen tvivl om, at Christian Eriksen er en legende. Han har været en forrygende spiller alle de steder, han har været. Men han han har ikke haft en god sæson i Manchester United.
– Man kan godt sætte sig ind i, hvorfor danskerne vil have en spiller med hans erfaring, men jeg fatter ikke rigtig, hvorfor de ikke vil have en spiller med den energi og det afkast, som O'Riley har leveret i de seneste 12 måneder.
– Og det har heller ikke kun været i Skotland. O'Riley var en af de få Celtic-spillere, der ikke så ud til at være overmatchet i Champions League, hvilket også var årsagen til, at Atlético Madrid forsøgte at hente ham i januar, lyder det fra Chris Sutton.
Chris Sutton peger afslutningsvist på, at Kasper Hjulmands beslutning om at forbigå Matt O'Riley til Danmarks EM-trup faktisk kan være glimrende for Celtic, fordi offensivspilleren nu kan få en tiltrængt pause henover sommeren.
Samtidig kan det være positivt for Glasgow-klubbens chancer for at beholde Matt O'Riley, at den danske Celtic-profil ikke får muligheden for at vise sig frem til EM i Tyskland, vurderer Chris Sutton.

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Overvejede at sige op

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Krævet fyret efter nedslagtning

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Brøndby-profil træner ikke med

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

‘Det var exceptionelt’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

AGF – FC Nordsjælland

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Bekymrende nyt fra Vejle

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Taylor Swift til Brøndby?

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Rasende på Mohamed Salah

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Øv, FCM-profil er blevet syg

Godt nyt for FC Midtjylland

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

17-årige Karl slår rekord

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Medier revser stjerner efter storsejr i København

FC København henter Marek Hamsiks søn

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026
