Engelsk legende om Hjulmand: Jeg fatter det ikke

Kasper Hjulmands fravalg af Matt O'Riley til Danmarks EM-trup er et stort mysterium for Celtic-legenden Chris Sutton.



Torsdag offentliggjorde Kasper Hjulmand sin EM-trup, hvor fravalget af Matt O'Riley har været den historie, der efterfølgende har fyldt mest i medierne. 

Den 23-årige dansker har haft en fremragende sæson i Celtic, hvor han har leveret 19 mål og 18 assister, men det var altså alligevel ikke nok til en plads blandt Kasper Hjulmands 26 udvalgte. 

Og det er noget, som i den grad undrer den tidligere Celtic- og Chelsea-angriber Chris Sutton, der i en klumme for avisen Daily Record erklærer sig uenig med de Celtic-tilhængere, der regner det for helt sikkert, at den glippede EM-slutrunde vil medføre et Celtic-exit for Matt O'Riley denne sommer. 

– Jeg køber den ikke rigtig. Prøv at se på reaktionerne i Danmark. Sådan, som jeg har forstået det, har det været en del forargelse over EM-truppen. Selv 'Tommy' Gravesen har langet ud efter landstræneren for at fravælge midtbanespilleren til fordel for langt mere sikre valg.

– Men som jeg ser det, gambler Hjulmand faktisk mere ved ikke at udtage O'Riley. Du bør altid satse på de spillere, der er i form. Og ingen kan benægte, at O'Riley har været i flyvende form her i den sidste del af sæsonen.

– Han scorede otte mål i sine sidste 10 kampe, inklusive fem i de sidste fire kampe, der sikrede Premiership-trofæet, lyder det fra Chris Sutton. 

Chris Sutton peger på, at en spiller som Christian Eriksen måske burde være blevet udeladt i stedet. 

– Der er ingen tvivl om, at Christian Eriksen er en legende. Han har været en forrygende spiller alle de steder, han har været. Men han han har ikke haft en god sæson i Manchester United.  

– Man kan godt sætte sig ind i, hvorfor danskerne vil have en spiller med hans erfaring, men jeg fatter ikke rigtig, hvorfor de ikke vil have en spiller med den energi og det afkast, som O'Riley har leveret i de seneste 12 måneder. 

– Og det har heller ikke kun været i Skotland. O'Riley var en af de få Celtic-spillere, der ikke så ud til at være overmatchet i Champions League, hvilket også var årsagen til, at Atlético Madrid forsøgte at hente ham i januar, lyder det fra Chris Sutton. 

Chris Sutton peger afslutningsvist på, at Kasper Hjulmands beslutning om at forbigå Matt O'Riley til Danmarks EM-trup faktisk kan være glimrende for Celtic, fordi offensivspilleren nu kan få en tiltrængt pause henover sommeren.

Samtidig kan det være positivt for Glasgow-klubbens chancer for at beholde Matt O'Riley, at den danske Celtic-profil ikke får muligheden for at vise sig frem til EM i Tyskland, vurderer Chris Sutton. 

Loading Poll…






LIVE

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

‘Sæt ham af!’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League? 

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby