Det var skæbnebestemt, at landsholdsangriberen Kasper Dolberg lørdag aften ville score to mål på sin gamle hjemmebane i Amsterdam, der lagde græs til Danmarks 4-0-sejr over Wales i EM-ottendedelsfinalen.
Det mener i hvert fald landstræner Kasper Hjulmand, som valgte at smide Dolberg ind i startopstillingen i stedet for en baglårsskadet Yussuf Poulsen.
– Manden ved siden af mig bankede to kasser ind, og det stod skrevet i sol måne og stjerner, at sådan skulle det være, siger Kasper Hjulmand på et pressemøde efter kampen.
Landstræneren har længe følt sig sikker på, at Dolberg ville udfolde sit uomtvistelige potentiale i endnu højere grad på landsholdet.
– Vi har en topangriber i Kasper Dolberg. Jeg så ham allerede som knægt, da han havde den sæson som 20-årig, hvor han hamrede kasser ind for Ajax. Vi så et top-, top-, toppotentiale for en angriber.
– I efteråret spillede jeg med Kasper, alt det jeg kunne. Han har haft en problematisk tid med skader, corona og alt muligt, men han er kommet godt igen, siger Kasper Hjulmand.
Han har kunnet mærke, hvordan Dolbergs energi har hobet sig op af at have tilbragt tid på landsholdets bænk under EM.
– Vi har haft en anden kombination af spillere på banen, og det har også virket, men med den energi, Kasper har opsparet, var det bare ment til, at han skulle lykkes her på Johan Cruijff Arena.
– Hans første kasse var en vanvittig afslutning. Det var en kongepræstation af Kasper, siger landstræneren.
Kasper Dolberg står nu noteret for ti mål på det danske fodboldlandshold.
Danmarks øvrige to mål mod Wales blev sat ind af Joakim Mæhle og Martin Braithwaite i slutminutterne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
