Hjulmand uforstående over for UEFA-beslutning

Det er ikke et politisk statement, når fodboldstadion i München ønskes oplyst i rengbuefarver, mener Hjulmand.



Det undrer fodboldlandstræner Kasper Hjulmand, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har forbudt EM-stadionet i München i at være oplyst i regnbuefarver.

Det er blevet besluttet, fordi markeringen ifølge Uefa er betegnet som modstand mod den ungarske regering og dermed har “politisk karakter”.

Ungarns regering har indført en lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år, og det ville myndighederne i München protestere mod i EM-kampen mellem netop Tyskland og Ungarn i München onsdag aften.

Men det er altså afvist med en besynderlig begrundelse, mener den danske landstræner.

– Fodbold er det største sociale fænomen i verden, og hvis vi bruger det rigtigt, så kan vi skabe nogle sociale forandringer, som er gode. Og det har intet med politik at gøre, og jeg bryder mig ikke om politiske statements, for det er det her ikke for mig, siger Kasper Hjulmand.

– Hvad er politik, og hvad er mere fundamentale menneskerettigheder, som man skrev under på i 1948? Vi er født lige, og vi hylder diversiteten, og vi hylder, at alle har lige ret. For mig har det intet med politik at gøre.

Uefa droppede i søndags hurtigt en sag om den tyske keeper Manuel Neuers regnbuefarvede anførerbind.

Uefa skrev i sin begrundelse, at det regnbuefarvede anførerbind symboliserer, at holdet kæmper for mangfoldighed og dermed en “god sag”.

Kasper Hjulmand beundrer, hvordan blandt andre Neuer er med til at tage et socialt ansvar, og den danske landstræner forventer, at mange flere eliteatleter følger trop i de kommende år.

– Jeg er helt sikker på, at det kun kommer til at vokse. Der er flere spillere og atleter, som gerne vil bruge den platform, de har, til at gøre noget godt for andre og for den næste generation. Det tror jeg, vores politikere skal finde ud af at manøvrere i, siger Kasper Hjulmand.

Tirsdag eftermiddag har Uefa udsendt en længere meddelelse, hvor man bakker op om initiativet og foreslår myndighederne i München at farve stadion regnbuefarvet i perioden mellem 3. og 9. juli i stedet.

Her afholdes en årlig parade for LGBTQ+-rettigheder i den sydtyske storby. Münchens sidste kamp som EM-værtsby er 2. juli, hvor Allianz Arena lægger græs til en EM-kvartfinale.

LÆS UEFA-BOSS’ BEGRUNDELSE FOR FORBUDDET HER. 

/ritzau/



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’