Hjulmand uforstående over for UEFA-beslutning

Det er ikke et politisk statement, når fodboldstadion i München ønskes oplyst i rengbuefarver, mener Hjulmand.



Det undrer fodboldlandstræner Kasper Hjulmand, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har forbudt EM-stadionet i München i at være oplyst i regnbuefarver.

Det er blevet besluttet, fordi markeringen ifølge Uefa er betegnet som modstand mod den ungarske regering og dermed har “politisk karakter”.

Ungarns regering har indført en lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år, og det ville myndighederne i München protestere mod i EM-kampen mellem netop Tyskland og Ungarn i München onsdag aften.

Men det er altså afvist med en besynderlig begrundelse, mener den danske landstræner.

– Fodbold er det største sociale fænomen i verden, og hvis vi bruger det rigtigt, så kan vi skabe nogle sociale forandringer, som er gode. Og det har intet med politik at gøre, og jeg bryder mig ikke om politiske statements, for det er det her ikke for mig, siger Kasper Hjulmand.

– Hvad er politik, og hvad er mere fundamentale menneskerettigheder, som man skrev under på i 1948? Vi er født lige, og vi hylder diversiteten, og vi hylder, at alle har lige ret. For mig har det intet med politik at gøre.

Uefa droppede i søndags hurtigt en sag om den tyske keeper Manuel Neuers regnbuefarvede anførerbind.

Uefa skrev i sin begrundelse, at det regnbuefarvede anførerbind symboliserer, at holdet kæmper for mangfoldighed og dermed en “god sag”.

Kasper Hjulmand beundrer, hvordan blandt andre Neuer er med til at tage et socialt ansvar, og den danske landstræner forventer, at mange flere eliteatleter følger trop i de kommende år.

– Jeg er helt sikker på, at det kun kommer til at vokse. Der er flere spillere og atleter, som gerne vil bruge den platform, de har, til at gøre noget godt for andre og for den næste generation. Det tror jeg, vores politikere skal finde ud af at manøvrere i, siger Kasper Hjulmand.

Tirsdag eftermiddag har Uefa udsendt en længere meddelelse, hvor man bakker op om initiativet og foreslår myndighederne i München at farve stadion regnbuefarvet i perioden mellem 3. og 9. juli i stedet.

Her afholdes en årlig parade for LGBTQ+-rettigheder i den sydtyske storby. Münchens sidste kamp som EM-værtsby er 2. juli, hvor Allianz Arena lægger græs til en EM-kvartfinale.

LÆS UEFA-BOSS’ BEGRUNDELSE FOR FORBUDDET HER. 

/ritzau/





United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

David Nielsen: – Det er et helvede

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Thomas Frank og Tottenham i comeback

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Blæst bagover af dansk stjerne

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Nu topper AC Horsens 1. division

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Rigtig skidt for Hermansen

En fynsk kongetransfer!

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

– Jeg vil vinde Champions League

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Nedtur for Mattias Skjelmose



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Dansker i stort kinesisk eventyr

Randers FC – FC Nordsjælland

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Engelsk legende til Wrexham?

Bendtner scorer nyt job

Real Madrid vinder igen

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp