Det undrer fodboldlandstræner Kasper Hjulmand, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har forbudt EM-stadionet i München i at være oplyst i regnbuefarver.
Det er blevet besluttet, fordi markeringen ifølge Uefa er betegnet som modstand mod den ungarske regering og dermed har “politisk karakter”.
Ungarns regering har indført en lov, der gør det ulovligt at “vise og promovere” homoseksualitet blandt unge under 18 år, og det ville myndighederne i München protestere mod i EM-kampen mellem netop Tyskland og Ungarn i München onsdag aften.
Men det er altså afvist med en besynderlig begrundelse, mener den danske landstræner.
– Fodbold er det største sociale fænomen i verden, og hvis vi bruger det rigtigt, så kan vi skabe nogle sociale forandringer, som er gode. Og det har intet med politik at gøre, og jeg bryder mig ikke om politiske statements, for det er det her ikke for mig, siger Kasper Hjulmand.
– Hvad er politik, og hvad er mere fundamentale menneskerettigheder, som man skrev under på i 1948? Vi er født lige, og vi hylder diversiteten, og vi hylder, at alle har lige ret. For mig har det intet med politik at gøre.
Uefa droppede i søndags hurtigt en sag om den tyske keeper Manuel Neuers regnbuefarvede anførerbind.
Uefa skrev i sin begrundelse, at det regnbuefarvede anførerbind symboliserer, at holdet kæmper for mangfoldighed og dermed en “god sag”.
Kasper Hjulmand beundrer, hvordan blandt andre Neuer er med til at tage et socialt ansvar, og den danske landstræner forventer, at mange flere eliteatleter følger trop i de kommende år.
– Jeg er helt sikker på, at det kun kommer til at vokse. Der er flere spillere og atleter, som gerne vil bruge den platform, de har, til at gøre noget godt for andre og for den næste generation. Det tror jeg, vores politikere skal finde ud af at manøvrere i, siger Kasper Hjulmand.
Tirsdag eftermiddag har Uefa udsendt en længere meddelelse, hvor man bakker op om initiativet og foreslår myndighederne i München at farve stadion regnbuefarvet i perioden mellem 3. og 9. juli i stedet.
Her afholdes en årlig parade for LGBTQ+-rettigheder i den sydtyske storby. Münchens sidste kamp som EM-værtsby er 2. juli, hvor Allianz Arena lægger græs til en EM-kvartfinale.
LÆS UEFA-BOSS’ BEGRUNDELSE FOR FORBUDDET HER.
/ritzau/

TransferLIVE: Her ankommer Nørgaard til Arsenal

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

FC København henter stortalent i Malmö FF

Danmarksmester i at spotte andres talenter

På jagt efter Superliga-stjerne

På vej til Superligaen?

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Tottenham præsenterer FC København-emne

Sejr til Brøndby

Går i flæsket på Erik ten Hag

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

De henter Christian Gytkjær

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

FC København bekræfter

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

– Det skal være en rigtig god pris

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Officielt: FC København henter Suzuki

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Skjelmose i chok over tidstab

Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

FC København-keeper får nummer 42, men…

Fyret!

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Dublin sætter sig på Belfast

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul