Hjulmand: Svært at forestille sig EM uden ham

Kasper Hjulmand har svært ved at forestille sig en EM-trup til sommer uden Pierre-Emile Højbjerg.



HELSINGØR (Tipsbladet): To af de mest erfarne landsholdsspillere er havnet i knapt så optimale situationer inden EM.

Christian Eriksen spiller ikke meget i Manchester United, mens Pierre-Emile Højbjerg oftest får spilletid fra bænken i Tottenham.

Deres indflydelse på landsholdet er dog ikke til at tage fejl af.

Selvom det godt kan give panderynker hos Hjulmand, så har landstræneren svært ved at forestille sig en EM-trup uden Højbjerg og Eriksen.

– Det er svært at forestille sig. Hvis man tror, man bare lige bytter spillere ud på den måde, og tager en spiller og putter ind, og at det så kører på samme måde. Det er ikke sådan, det fungerer.

– Men der er selvfølgelig en grænse for, hvor lang tid sådan noget kan foregå, men Pierre stoler jeg 100 procent på, og det gør jeg også med Christian, siger Hjulmand.

Pierre-Emile Højberg har haft en rigtig stor rolle under Hjulmand, som er meget imponeret over Tottenham-spilleren.

– Pierre har de seneste år været en af dem, der fyldt allermest hos os på landsholdet. Han har været en vulkan, og han har haft så meget indflydelse på vores hold.

– Så hvis man tror, man bare fjerne ham, og så putte en anden en ind. Han har været virkelig god for os, og han haft så stor indflydelse på holdet med sin fysiske tilstedeværelse og afgørende scoringer – for eksempel mod Finland.

– Jeg stoler 100 procent på Pierre, men det er klart, at vi, ligesom med alle andre, må se, hvordan det udvikler sig, siger landstræneren.

Selvom Eriksen kun har fået ganske få minutter i det nye år, så er Hjulmand sikker på, han stadig kan levere på højeste niveau.

– Jeg er rolig på den måde, at jeg ikke tror, man kan holde kvalitet nede. Han fik også vist Ten Hag, med hans inhop mod Liverpool, at han er her endnu.

– De kommer til at spille mange kampe resten af sæsonen, så jeg krydser fingre, for med den kvalitet, som Christian har, må det være et spørgsmål om tid, før han får noget mere spilletid. 

– Der er spillere, der er voldsomt afhængige af intensitet i benene, og Christians kvalitet kommer bare i spil hurtigt, for han har en naturlig evne til at placere sig mellem spillere, og han har en forståelse og fodboldhjerne, der gør, man ikke tage kvaliteten ud af ham.

– Han er en fin forfatning, men det er klart, det er noget andet at spille kampe end at træne, men den måde, han er på, gør, han stadig godt kan være mellem linjerne og lægge de afleveringer, man kender. Så jeg tror på ham, men jeg håber selvfølgelig, han får mere spilletid, siger Kasper Hjulmand.

Kasper Hjulmand, Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og resten af landsholdet skal her i marts møde Schweiz og Færøerne i to venskabskampe på Parken og Brøndby Stadion.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Iran – New Zealand

Han tager hjem fra VM

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Tyskland – Curacao

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Spanien – Kap Verde

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

De vil have Victor Nelsson