DORTMUND (Tipsbladet): Der var stor debat om Christian Eriksens berettigelse i EM-truppen frem mod slutrunden, men den snak er fuldstændig begravet nu.
Med god grund, for Christian Eriksen har været en af Danmarks største profiler i de tre gruppekampe, hvor han scorede mod Slovenien og ellers har set et fint aftryk som det helt store omdrejningspunkt i offensiven.
Faktisk har Christian Eriksen skrevet et stykke dansk slutrundehistorie ved dette EM. Christian Eriksen er den første danske spiller nogensinde til at have tocifret antal skud (10) og skabe tocifret antal chancer (13) ved en slutrunde. Det viser tal fra Opta.
Det betyder, at Christian Eriksen har haft sidste eller næstsidste fod på 54,8 procent af alle Danmarks skud (42) ved denne slutrunde, og sådan har ingen anden dansker tidligere klaret det. Preben Elkjær er nummer to på den liste med 48,4 procent tilbage i 1984.

Bemærkelsesværdigt er det også, at ingen anden spiller ved dette EM har skabt lige så mange chancer som Christian Eriksens 13. Kevin de Bruyne er nummer to på listen med 11 af slagsen.
Man skal selvfølgelig have det in mente, at Christian Eriksen sparker dødbolde, hvilket hjælper på tallene, men det ændrer ikke på det faktum, at bolden tit bliver sendt mod mål, når Eriksen er involveret.
Holdkammeraterne kigger også efter ham, når de er i boldbesiddelse, for Eriksen er den spiller, som har modtaget flest afleveringer, der har brudt en kæde, med foreløbig 36 af slagsen. Ti af disse er kommet fra Jannik Vestergaard, som altså ofte har øje på det offensive omdrejningspunkt.

Selv om Eriksen har skabt en masse muligheder, så har han endnu ikke lagt op til et mål. Danmark får ellers sendt et fint antal afslutninger afsted, og deres 42 skud er niendeflest ved EM, men chancerne er for små.
Det viser Optas gennemgang af danskernes gennemsnitlige antal skud, som har en expected goals værdi på 0,075. Det er fjerdelavest i hele turneringen, og det er et fint pejlemærke i forhold til at forklare, hvorfor Danmark ikke har scoret flere mål.
Men man kan ikke komme udenom, at Christian Eriksen har en stor indflydelse på den danske chanceskabelse, og derfor var det bekymrende, at han fredag døjede med maveonde, hvilket gjorde, at han ikke trænede med.
Han blev ligeledes fragtet til Dortmund i en bil, adskilt fra spillertruppen, men landstræner Kasper Hjulmand var ikke så bekymret for Christian Eriksens tilstand, da han satte ord på den på pressemødet forud for kampen. Han forventer, at Eriksen bliver klar.
Det er i aften klokken 21, at Danmark og Tyskland brager sammen på Signal Iduna Park.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE