Så mange EM-landshold har fået tilbudt vaccine

Danmark er blandt de nationer, der ikke har valgt at vaccinere landsholdsspillerne før EM.



Et udbrud af coronasmitte i truppen er landstræner Kasper Hjulmands største bekymring frem mod EM, fordi det danske landshold med få undtagelser møder uvaccineret op til slutrunden.

Men en stribe af de øvrige EM-nationer behøver formentlig ikke bekymre sig om større smitteudbrud. På mindst 7 af de 24 EM-landshold har spillerne nemlig fået tilbudt en vaccine i hjemlandet før slutrunden.

Det viser en rundspørge til de 23 øvrige EM-deltageres fodboldforbund, som Ritzau har foretaget.

17 af de 23 har besvaret henvendelsen, og af dem har fem oplyst, at spillerne forud for EM har fået tilbudt mindst en vaccinedosis.

Forbundene i Holland og Belgien er ikke vendt tilbage, men det er tidligere kommet frem via nyhedsbureauet Reuters, at spillerne på de to hold er blevet vaccineret inden slutrunden.

Derudover har spillerne fra Polen, Kroatien, Italien, Schweiz og Tyrkiet modtaget en coronavaccine. I hvert fald de spillere, der ville have den.

Hverken England, Skotland eller Portugal ønsker at dele sundhedsoplysninger og forholder sig derfor ikke til spørgsmålet.

I Spanien har man endnu ikke taget stilling til, om spillerne skal vaccineres før slutrunden, meddelte landsholdets presseansvarlige torsdag.

Danmark har tidligere oplyst, at spillerne ikke vil blive kollektivt vaccineret mod coronavirus før EM, hvilket har fået Kasper Hjulmand til at efterspørge handling fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), da lande med vaccinerede spillere i hans øjne har en konkurrencefordel.

Landstræneren argumenterer for, at UEFA i lighed med Den Internationale Olympiske Komité (IOC) burde have sørget for vacciner til udøverne før EM.

IOC meddelte i begyndelsen af maj, at komitéen havde indgået et samarbejde med Pfizer/BioNTech om coronavacciner til alle landenes OL-delegationer.

Samme mål burde UEFA have haft, mener tidligere landsholdsspiller og nuværende fodboldekspert hos Viaplay Preben Elkjær.

– Når man siger: "I skal være med og rejse hele Europa rundt", så kunne det have været på sin plads, hvis landene havde fået vaccinerne, for det er noget, der er til gavn for hele Europa. Hele Europa glæder sig. Hvad skal de ellers lave hele sommeren, hvis der ikke er noget fodbold?

– Vi har noget at gå op i, og vi kan juble lidt. Nu er vi på vej frem. Så derfor burde UEFA have sørget for det, siger han.

Selv om en stor del af EM-trupperne over en bred kam har en vaccine til gode, er enkelte spillere på holdene blevet vaccineret i de lande, de spiller i til daglig.

På det danske landshold har målmand Kasper Schmeichel eksempelvis modtaget et beskyttende stik mod coronavirus.

På grund af coronapandemien har UEFA tilladt landstrænerne at udtage 26 spillere i stedet for 23 til EM, der begynder fredag med kampen mellem de vaccinerede landshold fra Italien og Tyrkiet.

/ritzau/





Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!



Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind



Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret