Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21.00
Spillested: Wembley, London
Ottendedelsfinale
Dommer: Anthony Taylor, England
På TV: DR1/Viaplay
Hashtag: #itaøst #emdk
Holdnyt:
Italien:
Italien spillede sig igennem gruppespillet helt uden slinger i valsen. Roberto Mancinis mandskab sluttede på førstepladsen i Gruppe A med sejre over Tyrkiet, Schweiz og Wales, og undervejs indkasserede Gli Azzurri end ikke et eneste mål.
I den sidste gruppekamp mod Wales fik de endda givet spilletid til en lang række reserver, og selv reservekeeper Salvatore Sirigu blev skiftet ind og fik nogle minutter.
Nu venter Østrig i ottendedelsfinalen, og her vil mange af de spillere, der startede i kampene mod Tyrkiet og Schweiz igen starte inde. Trods en imponerende præstation mod Wales kan stjernespilleren Marco Verratti og talentfulde Federico Chiesa således meget vel igen tage plads på den italienske bænk.
Anfører Giorgio Chiellini og højre back Alessandro Florenzi har misset de seneste kampe med skader og er tvivlsomme. Giovanni Di Lorenzo og Francesco Acerbi vil umiddelbart starte i stedet.
Østrig:
De har ikke leveret det mest sprudlende fodbold, Østrig, men de spillede sig videre fra Gruppe D med en sejr i den sidste og afgørende gruppekampe mod Ukraine.
Og her var der også nok at juble over for det østrigske mandskab, for det er første gang, at alpelandet spiller sig videre fra gruppespillet ved en EM-slutrunde. I deres to tidligere EM-slutrunder – i 2008 og 2016 – blev de elimineret i gruppespillet.
Mod Ukraine skiftede de system til en firebackkæde i stedet for en trebackkæde, og landstræner Franco Foda holder sandsynligvis fast i det system.
Flere østrigske profiler er til gengæld tvivlsomme. Målscorer Christoph Baumgartner blev senest skiftet ud i første halvleg mod Ukraine med en hovedskade og ventes ude mod Italien. Også forsvarsspiller Martin Hinteregger er angiveligt tvivlsom, mens Valentino Lazaro ikke ser ud til at komme i aktion under slutrunden på grund af en skade.
Karantæne:
Italien: Ingen
Østrig: Ingen
Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Acerbi, Bonucci, Spinazzola – Jorginho, Barella, Locatelli; – Berardi, Immobile, Insigne
Østrig (4-3-3): Bachmann – Lainer, Dragovic, Hinteregger, Ulmer – Schlager, Laimer, Grillitsch – Sabitzer, Arnautovic, Alaba
Profilen:
Sidste gang Italien var med til en slutrunde, spillede Giovanni Di Lorenzo for Matera i den tredjebedste italienske række. Nu – fem år senere – er den 27-årige højre back en stor profil i Napoli og ventes at starte inde i ottendedelsfinalen for Roberto Mancinis mandskab. Her kommer Di Lorenzo sandsynligvis til at stå over for Østrigs store stjerne David Alaba.
Vidste du, at…:
Italien kan slå deres egen rekord for længste stime uden nederlag, hvis de spiller sig videre. Med sejren over Wales tangerede Roberto Mancinis mandskab Azzurris nuværende rekord med 30 kampe i træk uden nederlag, som blev sat med Vittorio Pozzo som landstræner i 1930’erne. Italiens seneste 30 kampe er endt med 25 sejre og fem uafgjorte.
Dom:
Italien må betragtes som favoritterne til ottendedelsfinalen mod Østrig efter et særdeles stærkt gruppespil, og i det italienske vil det også være en fiasko, hvis de ender med at ryge til østrigerne i ottendedelsfinalen.
Vi tror også, at Roberto Mancini og kompagni undgår katastrofen. De fortsætter takterne fra gruppespillet og vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe og form:

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

En fynsk kongetransfer!

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Dansk tennis-ydmygelse

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

FC København – Silkeborg IF

Bendtner scorer nyt job

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

FC Midtjylland – Viborg FF

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Dansker i stort kinesisk eventyr

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Engelsk legende til Wrexham?

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Andreas Christensen afviste Danmark

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Mål i begge ender i Udine

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’
