Optakt: Kroatien – Spanien

En storkamp løber af stablen i Parken mandag aften. Her får du optakten.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Cüneyt Çakır, Tyrkiet
På TV: DR1/Viaplay
Hashtag: #krospa #croesp #emdk

Holdnyt:
Kroatien:

Efter en skuffende start med nederlag til England og uafgjort mod Tjekkiet fik Kroatien stemplet ind mod Skotland, og med en sejr sikrede de sig en plads i ottendedelsfinalerne. Her møder de som bekendt Spanien mandag aften i Parken, København.

I sejren over Skotland var det især nogle af de store profiler, der indtog hovedrollerne for kroaterne. Midtbanestjernen Luka Modric scorede et fantastisk mål og lagde op til yderligere ét, mens kantspiller Ivan Perisic også diskede op med både et mål og et oplæg.

For førstnævnte kan mandagens kamp muligvis være hans sidste på landsholdet, hvis Kroatien elimineres. Luka Modric er 35 og vil være henholdsvis 37, når næste slutrunde i 2022 afvikles, og det er nok ikke utænkeligt, at han ikke tager med til VM i Qatar. 

Kroatien må undvære Ivan Perisic til kampen, efter at han er testet positiv for coronavirus. 

En anden profil erfaren profil, den 31-årige forsvarsspiller Dejan Lovren, er i karantæne til kampen.

Spanien:
Inden spaniernes sidste gruppekamp mod Slovakiet havde landstræner Luis Enrique sammenlignet sit mandskab med en flaske cava: Så snart de fik en god sejr, ville spillet flyde – ligesom vinen flyder, når korkproppen fjernes.

Den tiltrængte sejr fik de formentlig mod Slovakiet. Spanien kørte ganske enkelt slovakkerne over i en sand magtdemonstration og vandt med hele fem kasser.

Det var dog ikke nok til at sikre førstepladsen i gruppen og et møde med Ukraine i ottendedelsfinalerne, i og med at Sverige også vandt deres kamp. I stedet skal spanierne møde en på papiret sværere modstander i form af Kroatien, der tog sølvmedaljerne ved VM for tre år siden.

Spørgsmålet er, om Luis Enrique holder fast i startopstillingen fra storsejren over Slovakiet, eller om der ændres lidt. Eksempelvis har Alvaro Morata været uskarp under EM og misbrugte også et straffespark senest, så hans startplads kan måske være i fare.

Spanien er uden nævneværdige skader, og senest gjorde Sergio Busquets endda comeback efter en pause grundet corona.

Karantæne:
Kroatien: Dejan Lovren
Spanien: Ingen

Bud på startopstillinger:
Kroatien (4-3-3): Livakovic – Vrsaljko, Caleta-Car, Vida, Barisic – Kovacic, Brozovic, Modric – Brekalo, Kramaric, Vlasic

Spanien (4-3-3): Simon – Azpilicueta, Laporte, Garcia, Alba – Pedri, Busquets, Koke – Sarabia, Moraa, Moreno

Profilen:
Nikola Vlasic har en fortid i engelsk fodbold hos Everton, men det er hos CSKA Moskva i russisk fodbold, at han virkelig har udviklet sig til en profil med 25 kasser over de seneste to sæsoner. Offensivspilleren imponerede også mod Skotland og kom på tavlen, og mon ikke han belønnes med endnu en startplads.

Vidste du, at…:
Spanien skal nok ikke håbe på, at det ender i en straffesparkskonkurrence mandag aften. De har nemlige misset deres seneste fem forsøg fra ellevemeterpletten. Sergio Ramos startede trenden i efteråret med to missere, og i opvarmningskampene til EM missede Abel Ruiz et spark. Under EM har både Alvaro Morata og Gerard Moreno brændt et straffespark. 

Dom:
Der var visse forventninger til de to hold før slutrunden, men ingen af dem formåede for alvor at leve op til dem i det indledende gruppespil. Begge hold vandt således først en kamp i sidste runde af gruppespillet.

Spillet har imidlertid været fint fra Spaniens side, selvom skarpheden manglede, og her tror vi på, at de nu har fundet skarpheden efter storsejren over Slovakiet. De tager endnu en sejr og vinder 2-0 over Kroatien i Parken.

Tidligere indbyrdes kampe og form: 





Her er alle kampene i Champions League




LIVE

TransferLIVE: Grønt lys

FCK vil videre i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere FCM-stjerne

Eriksen-bombe? ‘En gudetransfer’

– Det skurrer lidt i ørerne hos FCK’s fans

Møller fik besked fra dommer: Af med kasketten

Han er favorit til at afløse Amorim i Man Utd

Medier slagter Manchester United-stjerne



KARAKTERER

FCK er 250 mio. rigere – ny kontrakt på bordet!

FC Midtjylland klar til Europa League

Forfærdeligt nyt: Misser resten af sæsonen

Basel-træner raser – dommereksperter helt uenige

Legender jubler



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Stjernetrio til Tottenham?

Vildt forslag: ‘Hent denne stjerne, FCK’

Tæt på skifte – Rasmus Højlund scorer kongeløn

Især én klub imponerer Jacob Neestrup helt vildt

Fyring på vej?



TOPNYHED

Superliga-klub holder telefonen åben for Eriksen

Afslører: Kan ske i december

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Kæmpeskifte er kollapset!

Derfor trækker hans transfer ud

Vejle Boldklub – Viborg FF

‘Fuldstændigt fantastisk’

Førertrøjen taget fra Jonas Vingegaard

Her er FCK’s mulige Champions League-modstandere

Afsløring: Randers køber angriber

Afsløring: Sælger Pelle Mattsson i flot handel

Tidligere Tour de France-vinder i voldsomt styrt

Efter chok-exit roses Schmeichel til skyerne



MEDIE

Her er Pione Sistos løn

Afsløring: Så lang kontrakt får Mattsson i Norwich

Holger Rune reagerer: Det er vanvittigt

Transfer er aflyst

Afsløring: Andreas Skovgaard ophæver kontrakten

Neestrup: ‘Der kommer nok snart en træls melding’

På vej til Brøndby?

Sponsor med kæmpe foræring til amatørklub inden OB

Tæt på Premier League-skifte

Transfer i vasken? Tilbage i Brøndby-truppen

FCK-direktør: ‘Jeg har ikke Eriksens nummer’

Det bliver nøglen for Brøndby i storkamp

Udløb før afgørende kampe: ‘Må se, hvad der sker’

Kæmpetransfer kuldsejlet – overhalet af Bayern

Nadia Nadim vender hjem til dansk fodbold

‘Er jeg lidt en blærerøv nu? Ja, måske’

Storsmilende Moukoko: ‘Mål, mål, mål’

Manchester United-træner undskylder pokalfadæse

Nederlag til Zrinjski i Nederlandene

FCK-stjerne forlader Parken på krykker

Manchester United i historisk fadæse

Efter kæmpe triumf: FC København opjusterer

Her er FC Københavns drømme- og skræklodtrækning