Optakt: Ukraine – England

England rykker for første gang ud af Wembley, når de møder Ukraine i kvartfinalen i Rom.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21.00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Dommer: Felix Brych, Tyskland
På TV: 3+
Hashtag: #ukreng

Holdnyt:
Ukraine:
De fleste forberedte sig på en straffesparkskonkurrence i ottendedelsfinalen mellem Sverige og Ukraine, da den tidligere FC Midtjylland- og SønderjyskE-angriber Artem Dovbyk dukkede op og pandede ukrainerne i kvartfinalen.

Et sensationelt øjeblik for den tidligere Superliga-forward, der med ét blev folkehelt i sit hjemland.

Nu venter en vanskelig opgave mod England, og Andrei Shevchenkos mandskab er bestemt ikke favoritter. Ukrainerne virkede mod slutningen af anden halvleg og i hele den forlængede spilletid mod Sverige til at have mindst overskud, og det bliver også en udfordring mod England, hvor de kommer under et noget større pres.

Forsvarsspilleren Artem Besedin blev slagtet af Marcus Danielson i ottendedelsfinalen, og han er tvivlsom til opgøret mod England.

England:
Det koger i fodboldens hjemland.

England vandt 2-0 over Tyskland i ottendedelsfinalen, og Three Lions har ikke lukket et eneste mål ind ved slutrunden. Nu venter en kvartfinale mod Ukraine og en eventuel semifinale mod enten Tjekkiet eller Danmark. 

Det må virkelig dufte af en finaleplads i England.

En interessant ting i forhold til kampen mod Ukraine er, at englænderne nu for første gang rykker væk fra Wembley. Efter fire kampe i London skal Gareth Soutgates mandskab en tur til Italiens hovedstad, før de vender tilbage til Wembley til en eventuel semifinale.

England har spillet voldsomt meget på hjemmebane på det seneste. Ud af de seneste 10 kampe har de ni været på eget græs. 

Efter at have spillet 4-2-3-1 i de første tre kampe var Southgate gået over til en 3-4-3 mod Tyskland. Det skal blive spændende at se, hvordan han blander kortene mod Ukraine.

Karantæner:
Ukraine: Ingen
England: Ingen

Bud på startopstillinger:
Ukraine (3-4-1-2): Bushcan – Zabarnyi, Kryvtsov, Matvienko – Karavaev, Stepanenko, Sydorchuk, Zinchenko – Shaparenko – Yarmolenko, Yaremchuk

England (3-4-3): Pickford – Walker, Maguire, Stones – Trippier, Rice, Phillips, Shaw – Grealish, Kane, Sterling

Profilen:
Gudskelov for England har de Raheem Sterling. Manchester City-stjernen har scoret tre af fire mål for englænderne, og på et meget defensivt engelsk mandskab er han solstrålen i offensiven. Ham skal Ukraine have styr på, hvis de skal have en chance i kvartfinalen.

Vidste du, at..:
20,6 millioner englændere så med på BBC, da landsholdet besejrede Tyskland med 2-0 på ottendedelsfinalen. 27,4 millioner tyskere så kampen på ARD.

Dom:
England er store favoritter, og det er svært at forestille sig, at Ukraine kan drille de engelske stjerner, selv om de ikke længere er i de trygge omgivelser på Wembley. England er ikke et hold, der smadrer modstanderen, men vi forventer en ensidig forestilling, som englænderne vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe:





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Barcelona vandt 7-2



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

De må have mareridt om ham i nat!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain