Europa er stadig hæmmet af omfattende rejserestriktioner på kryds og tværs, så udefans til EM-slutrunden bliver et særsyn. Men ifølge B.T. forventer politiet 5.000-10.000 finner i København på lørdag.
Her får Danmark besøg af Finland i holdenes åbningskamp ved EM. Og foreløbig er smittetallene tilpas lave i Finland til, at landets borgere kan rejse til og fra Danmark uden de store problemer.
Mindre heldige er belgierne, der dog først gæster København torsdag i næste uge og dermed i teorien kan nå at få vendt bøtten.
– Vi forventer, at Finland kommer med et sted mellem 5.000 og 10.000 fans, hvis coronasituationen ikke ændrer sig der. I Belgien kan deres fans ikke komme ind i Danmark, som det er nu.
– Men vi ved, at de belgiske fans har holdt fast på deres billetter i håbet. Så hvis landet bliver gult, så regner vi også med mellem 5.000-10.000 belgiske fans, siger chef for beredskab ved Københavns Politi, Peter Dahl, til B.T.
Den gule farve, som Peter Dahl henviser til, er fra Udenrigsministeriets rejsevejledninger. Personer, der rejser til Danmark fra lande, der er orange eller røde, skal i isolation i 10 dage.
Farverne opdateres ugentligt, hvorfor belgierne altså stadig kan tillade sig at håbe, at deres smittal falder så meget, at de kan rejse til Danmark uden at skulle isolere sig i halvanden uge.
Derudover ser det endnu mere sort ud for russerne, der formentlig ikke får lov til at rejse ind i Danmark. Det er de i øvrigt godt sure over, hvilket man kan læse mere om her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
