Wales er tæt på avancement til ottendedelsfinalerne ved EM efter en 2-0-sejr over Tyrkiet.
Waliserne har fire point efter to kampe og er sikker på at slutte mindst som nummer tre i gruppen, og det kan være nok til at gå videre uanset resultatet mod Italien i holdets sidste gruppekamp.
Midtbanespilleren Aaron Ramsey scorede i første halvleg på et flot oplæg af stjernespilleren Gareth Bale, der efter pausen tillod sig at brænde et straffespark.
Indskiftede Connor Roberts lukkede kampen til 2-0 i overtiden.
Kampen blev spillet i Aserbajdsjans hovedstad, Baku, med pæn opbakning til Tyrkiet, men tyrkerne skabte alt for lidt fremad banen og tillod samtidigt alt for meget plads til Wales’ farligste spillere.
Med nederlaget er Tyrkiet ikke matematisk ude af EM, men de skal slå Schweiz i sin sidste gruppekamp, og håbe andre resultater går holdets vej.
Wales startede opgøret bedst, og allerede efter seks minutter kombinerede profilerne Gareth Bale og Aaron Ramsey, men sidstnævnte afsluttede for svagt, og Tyrkiets sidste skanse, Ugurcan Çakir, klarede med en fodparade.
Duoen gentog sit samarbejde efter 23 minutter, hvor Bale flænsede det tyrkiske forsvar med en dyb bold, men alene med Cakir sparkede Ramsey langt over mål.
Tyrkiet havde også spredte chancer i en ganske livlig og spillemæssig nogenlunde jævnbyrdig første halvleg, men Wales producerede de største og kom også fortjent foran efter 42 minutter.
For tredje gang sendte Bale bolden dybt til Ramsey, og denne gang svigtede Juventus-spilleren ikke og sørgede for 1-0 ved pausen.
Tyrkerne kom langt bedre ud til anden halvleg, men efter 55 minutter misbrugte den rutinerede målræv Burak Yilmaz på det skammeligste fra tæt hold.
I stedet for en udligning fik Wales kort efter muligheden for at udbygge fra straffesparkspletten, da backen Zeki Celik nedlagde Bale. Men Bale sparkede på meget uskarp vis langt over målet, og misbrugte også øjeblikket efter, da Cakir lavede en stor fejl.
Tyrkiet var presset frem på banen i sidste del af kampen, men Wales stod godt imod og tillod ikke nogen helt åbne chancer på en skuffende aften for tyrkerne. I stedet lukkede Roberts kampen i overtiden efter et nyt oplæg af Bale.
Tyrkiet spiller sin sidste gruppekamp – mod Schweiz på søndag klokken 18.00 – i Baku.
Sideløbende med det opgør møder Wales i Rom gruppens forhåndsfavorit Italien, der senere onsdag kan spille sig matematisk videre til ottendedelsfinalerne med en sejr over Schweiz.
/ritzau/

TransferLIVE: Køber dansker i Gladbach

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

Her er Nicolai Boilesens nye job

Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne

Spærrer øjnene op over Zorniger

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Utilfreds med Brøndby-tid

De henter Emmanuel Yeboah

Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Han er på rampen i AGF

FC Midtjylland – OB

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

Brøndby IF – Silkeborg IF

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Newcastle er rasende på Liverpool

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Foreslår storklub: Hent denne Superliga-stjerne

Her er prisen på Kasper Dolberg

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

David Boison Frimpong på vej til FCK

Afslører detaljer fra drømmetransfer

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

Viborg FF – FC København

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Sønderjyske – AGF

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Bellingham får lang tur på tribunen

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Afsløring: OB lejer Theo Sander

Vingegaard husker det – her smadrede han Pogacar

Transfer-bonanza: Nu jagter de ny stjerne

Kedelig kampstart i Tirana

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

På blokken i FCK – skifter til Singapore