,

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Allan Nielsen sætter overfor Tipsbladet ord på, hvor stort det er for Tottenham, at hans tidligere klub vandt Europa League.



17 års tørke uden et trofæ er slut.

Tottenham vandt onsdag aften Europa League-finalen over Manchester United. Derfor har alle med et hjerte for London-klubben al mulig grund til at have det store smil på læben i dag efter en ellers sløj sæson i Premier League.

– Det er kæmpestort og på mange måder en forløsning. Nu er man med i Champions League og står med en pokal efter en mindre god sæson i Premier League, hvor man slet ikke har fået det til at fungere, fortæller den tidligere Tottenham-spiller Allan Nielsen til Tipsbladet.

Men redder det sæsonen?

– Ja, det gør det på mange måder. Det her er det altoverskyggende, og mange ting bliver tilgivet og glemt. Men alt andet end lige, så giver det noget at arbejde med.

– Tottenham kan se frem til næste sæson, hvor man nu er med på øverste hylde. Der er styr på indtægterne, og nu kan man bruge tiden hen over sommerpausen til at styrke truppen, så det betyder alt og tilgiver meget.

Dem, der har ‘Hotspurs’ i hjertet, har i årevis måttet lægge øre til en masse drillerier omkring deres manglende høst af trofæer, men det er slut nu, slår Allan Nielsen fast.

– Jeg tror, det vigtigste her er fansene. De får en lettere hverdag fra nu af, fordi de ikke skal høre på det længere. De kan tale om den flotte sejr og triumf.

– Det er fedt at se, at ens tidligere klub har den her succes. Jeg fik skrevet med klublægen op til kampen, og det er klart en forløsning efter en svær sæson. De har virkelig knoklet for det her.

Artiklen fortsætter under billedet…

Har selv været den store helt

Tilbage i 1999 vandt Tottenham ligacuppen med en 1-0-sejr over Leicester City. Her blev Allan Nielsen kåret til Man of the Match og matchvinder, og derfor sendte han onsdag aften en hilsen på sin Instagram-profil med en hentydning til sejren i ’99.

– Ét mål er nok jo, fortæller han grinende.

– Det husker jeg selv – så længe de andre ikke scorer, så er det mere end rigeligt, og det var det også i går. Tottenham viste også i går, at de var mere hidsige og havde mere gnist og gejst for at lykkes end Manchester. Man kunne se det i øjnene på spillerne fra Tottenham, at de ville ud og vinde. Manchester-spillerne var skræmte, og da det først gik galt, mærkede de det tunge pres – og det, synes jeg, kom til syne i går, afslutter Allan Nielsen.

Den tidligere danske landsholdsspiller nåede selv at spille 105 kampe for Tottenham, hvor han spillede fra 1996 til 2000.





‘Mathias Jensen har grund til at være sur’




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

Vejle Boldklub – OB

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Interessant afsløring

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne