,

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Allan Nielsen sætter overfor Tipsbladet ord på, hvor stort det er for Tottenham, at hans tidligere klub vandt Europa League.



17 års tørke uden et trofæ er slut.

Tottenham vandt onsdag aften Europa League-finalen over Manchester United. Derfor har alle med et hjerte for London-klubben al mulig grund til at have det store smil på læben i dag efter en ellers sløj sæson i Premier League.

– Det er kæmpestort og på mange måder en forløsning. Nu er man med i Champions League og står med en pokal efter en mindre god sæson i Premier League, hvor man slet ikke har fået det til at fungere, fortæller den tidligere Tottenham-spiller Allan Nielsen til Tipsbladet.

Men redder det sæsonen?

– Ja, det gør det på mange måder. Det her er det altoverskyggende, og mange ting bliver tilgivet og glemt. Men alt andet end lige, så giver det noget at arbejde med.

– Tottenham kan se frem til næste sæson, hvor man nu er med på øverste hylde. Der er styr på indtægterne, og nu kan man bruge tiden hen over sommerpausen til at styrke truppen, så det betyder alt og tilgiver meget.

Dem, der har ‘Hotspurs’ i hjertet, har i årevis måttet lægge øre til en masse drillerier omkring deres manglende høst af trofæer, men det er slut nu, slår Allan Nielsen fast.

– Jeg tror, det vigtigste her er fansene. De får en lettere hverdag fra nu af, fordi de ikke skal høre på det længere. De kan tale om den flotte sejr og triumf.

– Det er fedt at se, at ens tidligere klub har den her succes. Jeg fik skrevet med klublægen op til kampen, og det er klart en forløsning efter en svær sæson. De har virkelig knoklet for det her.

Artiklen fortsætter under billedet…

Har selv været den store helt

Tilbage i 1999 vandt Tottenham ligacuppen med en 1-0-sejr over Leicester City. Her blev Allan Nielsen kåret til Man of the Match og matchvinder, og derfor sendte han onsdag aften en hilsen på sin Instagram-profil med en hentydning til sejren i ’99.

– Ét mål er nok jo, fortæller han grinende.

– Det husker jeg selv – så længe de andre ikke scorer, så er det mere end rigeligt, og det var det også i går. Tottenham viste også i går, at de var mere hidsige og havde mere gnist og gejst for at lykkes end Manchester. Man kunne se det i øjnene på spillerne fra Tottenham, at de ville ud og vinde. Manchester-spillerne var skræmte, og da det først gik galt, mærkede de det tunge pres – og det, synes jeg, kom til syne i går, afslutter Allan Nielsen.

Den tidligere danske landsholdsspiller nåede selv at spille 105 kampe for Tottenham, hvor han spillede fra 1996 til 2000.







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Frankrig – Spanien

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

‘Det er et større problem for os’