17 års tørke uden et trofæ er slut.
Tottenham vandt onsdag aften Europa League-finalen over Manchester United. Derfor har alle med et hjerte for London-klubben al mulig grund til at have det store smil på læben i dag efter en ellers sløj sæson i Premier League.
– Det er kæmpestort og på mange måder en forløsning. Nu er man med i Champions League og står med en pokal efter en mindre god sæson i Premier League, hvor man slet ikke har fået det til at fungere, fortæller den tidligere Tottenham-spiller Allan Nielsen til Tipsbladet.
Men redder det sæsonen?
– Ja, det gør det på mange måder. Det her er det altoverskyggende, og mange ting bliver tilgivet og glemt. Men alt andet end lige, så giver det noget at arbejde med.
– Tottenham kan se frem til næste sæson, hvor man nu er med på øverste hylde. Der er styr på indtægterne, og nu kan man bruge tiden hen over sommerpausen til at styrke truppen, så det betyder alt og tilgiver meget.
Dem, der har ‘Hotspurs’ i hjertet, har i årevis måttet lægge øre til en masse drillerier omkring deres manglende høst af trofæer, men det er slut nu, slår Allan Nielsen fast.
– Jeg tror, det vigtigste her er fansene. De får en lettere hverdag fra nu af, fordi de ikke skal høre på det længere. De kan tale om den flotte sejr og triumf.
– Det er fedt at se, at ens tidligere klub har den her succes. Jeg fik skrevet med klublægen op til kampen, og det er klart en forløsning efter en svær sæson. De har virkelig knoklet for det her.
Artiklen fortsætter under billedet…

Har selv været den store helt
Tilbage i 1999 vandt Tottenham ligacuppen med en 1-0-sejr over Leicester City. Her blev Allan Nielsen kåret til Man of the Match og matchvinder, og derfor sendte han onsdag aften en hilsen på sin Instagram-profil med en hentydning til sejren i ’99.
– Ét mål er nok jo, fortæller han grinende.
– Det husker jeg selv – så længe de andre ikke scorer, så er det mere end rigeligt, og det var det også i går. Tottenham viste også i går, at de var mere hidsige og havde mere gnist og gejst for at lykkes end Manchester. Man kunne se det i øjnene på spillerne fra Tottenham, at de ville ud og vinde. Manchester-spillerne var skræmte, og da det først gik galt, mærkede de det tunge pres – og det, synes jeg, kom til syne i går, afslutter Allan Nielsen.
Den tidligere danske landsholdsspiller nåede selv at spille 105 kampe for Tottenham, hvor han spillede fra 1996 til 2000.

TransferLIVE: FC Nordsjælland på rov i Bodø/Glimt

FCM jagter erstatning for stor profil

Mesterklub byder 225 millioner på dansk stjerne

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Nye AGF-tider? Det kan vælte ind med mål

Jakob Poulsen til AGF? Hent denne træner, Viborg!

Afsløring: I dialog med Brøndby

Kasper Høghs værdi er eksploderet

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF

Afslører: Jagter milliondyr profil

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Nu går de all-in på Højlund

Jagter dansk målræv

Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Superliga-chok: Sportsdirektør stopper

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg

Nu taler ‘CV’ om hektisk trænerjagt

Nu bekræfter FCK

Stjernesalg på vej

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Afsløring: Alexander Riget er ny FCN-boss

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Vil kuppe FC København

Bliver midlertidig cheftræner i AaB

Afsløring: Stortalent tilbudt ny kontrakt

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Brasilianere mumificerer egyptere

Holger Rune vinder

Harder bombede forgæves for Danmark

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Går de på rov i Danmark?

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg