Basaksehir-træner raser over fyrværkeri og afbrudt nattesøvn

Okan Buruk peger på søvnafbrydelse, gamle spillere og tyrkisk guldfejring som forklaring på nederlag til FCK.



Istanbul Basaksehirs cheftræner, Okan Buruk, er rasende over, at det tyrkiske hold fik afbrudt nattesøvnen to gange forud for onsdagens opgør mod FC København af en gruppe fyrværkeriglade FCK-fans.

Forstyrrelserne var med til at gøre udslaget for, at tyrkerne onsdag tabte 0-3 til FCK og er ude af Europa League. Det siger Okan Buruk på et pressemøde efter nederlaget.

– Jeg vil gerne fremhæve de to store fyrværkerieksplosioner foran vores hotel i nat klokken kvart over et, og klokken halv tre. Det påvirkede både mig, spillerne og hotellets andre gæster.

– Vi viste vores bedste tyrkiske gæstfrihed for FCK i Istanbul, og jeg havde forventet, at FCK ville gøre det samme.

– Ikke at det er klubbens skyld, men folkene bag fyrværkeriangrebet, som forstyrrede vores koncentration og søvn, er, så vidt jeg er informeret, ikke anholdt. Københavns Politi har ikke gjort nok ved det. Det er under al kritik, at gerningsmændene ikke er fanget.

Læs også:Se målene: FC København spillede sig i kvartfinalen

– Jeg har spillet mange kampe rundt omkring i Europa, og jeg har aldrig oplevet noget lignende. Det er ellers en meget civiliseret hovedstad, men det her er pinligt for København, siger Okan Buruk.

Videoer på sociale medier har vist, hvordan der i nat blev affyret fyrværkeri foran Tivoli Hotel, hvor Basaksehir-delegationen holdt til.

Han anerkender, at FCK var det bedste hold. Samtidig påpeger han, at Basaksehir-truppen har mistet gnisten, fordi holdet har fejret det tyrkiske mesterskab og dermed også indløst billet til Champions League.

– For os er det her slutningen på sæsonen, og vores spillere er lidt ældre end FCK’s spillere, og vi er lige blevet mestre i Tyrkiet, og det har givet en lidt for afslappende effekt på os alle sammen. De tre faktorer gjorde udslaget på banen.

– Resultatet er mit ansvar. Vi var koncentrerede op til kampen, men vi har fejret vores mesterskab, og jeg skulle have været mere opmærksom på den faktor, og det må jeg tage ansvaret for, siger Okan Buruk.

Læs også:Solbakken hylder Jonas Wind: Han var enorm i dag

Samtidig blev han også overrasket over to af Ståle Solbakkens ændringer i startopstillingen.

– Både venstrebacken og midtbanespilleren (Nicolai Boilesen og Robert Mudrazija, red.) var vi slet ikke forberedte på. Det fik også indflydelse på resultatet, siger Basaksehir-træneren.

Han forventer, at FCK bliver slået ud af Manchester United i kvartfinalen på mandag, men han håber på FCK-sejr.

– Ud fra vores præstation og FC Københavns præstation vil ingen af os have en jordisk chance mod Manchester United.

– Det er fodbold, og man kan ikke forudsige det, men Manchester United er langt foran begge klubber, selv om jeg vil ønske held og lykke til FCK. Jeg håber, de slår Manchester United, siger Okan Buruk.

/ritzau/

Læs også:Nicolai Boilesen efter længe ventet startplads: Det var en forløsning
Læs også:Ståle Solbakken læste højt fra Solskjær-SMS’er på pressemøde
Læs også:Rasmus Falk jubler: Har været rigtig, rigtig gode i Europa
Læs også:Målhelten Jonas Wind: Det er sindssygt
Læs også:Karakterer: Europæisk magtdemonstration af FC København




Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship




LIVE

Superliga-LIVE: OB bekræfter skræknyt

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

Griner af FC Barcelonas bud

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC



LIVE

TransferLIVE: Profil har hørt om interesse

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Melder Harder færdig i Leipzig

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”

Sønderjyske-boss forklarer hjemsendelse

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

Engelsk klub afviser AGF

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Brøndby tæt på Bundesliga-back – her er prisen

Farzam: FCK har gamblet med transfervinduet

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

Manchester United afviser Barça og Bayern

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ny dansk stjerne i Norge: Kasper Høghs arvtager?

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder