Brøndby IF i nyt nederlag: Færdig i Europa

Det blev til to point for Brøndby i Europa Leagues gruppespil. Pointene faldt mod Sparta Prag og Rangers.



Brøndby var allerede inden torsdagens opgør afklaret med, at det ikke ville blive til videre deltagelse i Europa League, idet afstanden op til andenpladsen var for stor.

Men 0-2-nederlaget på udebane til Sparta Prag betyder også, at det heller ikke bliver til en billet til Conference Leagues slutfase efter nytår. En plads, som Sparta Prag nu tager sig af.

Dávid Hancko og Adam Hložek scorede hjemmeholdets to mål.

Dermed slutter Brøndby sidst i holdets svære gruppe. Det blev til i alt to point for seks kampe. Pointene faldt i hjemmekampene mod netop Prag og Rangers.

Brøndby så opsatte ud fra kampens begyndelse, og allerede inden for de første fem minutter faldt de to første store chancer, der sagtens kunne være blevet omsat til mål.

Størst blev muligheden for svenske Simon Hedlund, der dog sparkede direkte på målmanden.

Sparta Prag begyndte så småt at overtage opgørets begivenheder efter det første kvarter. Målmand Mads Hermansen blev testet flere gange, men det var ikke nok til at overrumple ham.

Brøndby-spillerne måtte flere gange ty til hårdhændet behandling af Prag-spillerne, for at de ikke skulle nærme sig målet på ny.

Periodevist fik det danske mandskab dog bevæget sig frem på banen i flere kontrastød. Michael Uhre fik chancen på en bold i dybden, men afslutningen strøg et stykke forbi mål.

Få minutter inden pausen lavede Anis Slimane så et dumt frispark på kanten af feltet.

På frisparket tog Hermansen et lille skridt til siden, hvorfor der pludselig blev for langt over til Hanckos afslutning i danskerens egen side af målet.

Efter pausen skulle hjemmeholdet bruge fire minutter for at udbygge føringen. Hložek fik chancen fra tæt hold, hvorfra han skulle bruge lidt hjælp fra Hermansen for at få dirigeret sin afslutning i mål.

Hjemmeholdet blev siden reduceret til ti mand. Herefter begyndte et langt dansk overtag, der dog var langt fra at blive farligt for alvor.

Endnu sværere blev det så, da Brøndby også blev ramt af en udvisning. Slimane begik endnu et dumt frispark og blev altså vist ud. Derefter gik luften af ballonen for danskerne.

/ritzau/





Afviste bud på 66 millioner for dansk profil




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Svensson peger på disse 11

Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’

Hylder FCK-lejesvend: ‘Den vigtigste transfer’

Afslører: Ingen købsoption i FC Midtjylland-aftale

Fordel til FCK? Werge ‘en smule bekymret’

Kritiserer FCK-boss: Jeg køber ikke den forklaring

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

Fælder dom over ‘rumvæsenet’ Dorgu



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Dansk stjerne klar på eksotisk eventyr

Afsløring: Younes Bakiz millimeter fra skifte

Træls for Jacob Bruun Larsen

Ny AaB-spiller: Derfor sagde jeg nej til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent byttede FCK ud med BIF: God beslutning

FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’

Speakman: Derfor siger vi farvel til FCK-profil

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Ny Froholdt-udvikling: ‘Usandsynligt’

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’

Medie: Storklub skal ansætte Bo Henriksen

‘Ikke det rigtige, hvis det går mod afgrunden’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

‘Han mobbede Højlund’

Vinder de Champions League? Elkjær med klar besked

FCM skrev dansk fodboldhistorie på Amager

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

Ny træner fremhæver Mayckel Lahdo

Forhandlede med Niels Frederiksen

Sådan klarede FCM’s 55 millioner-indkøb sig

Hylder Andreas Christensen: Derfor han er i Barça

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!