‘En skændsel for engelsk fodbold’

Der er voldsom kritik af Manchester United i de engelske medier. Også danskerne får kritik.



Ruben Amorim og Manchester United tabte onsdag aften finalen i Europa League til ligarivalerne Tottenham, og dermed er det nu sikkert, at De Røde Djævles skrækkelige sæson også ender uden trofæer. 

Og ovenpå den kamp er kritikken fra engelske medier øredøvende. 

Daily Mail kalder eksempelvis holdet for ‘en skændsel for engelsk fodbold’:

– For United var der ingen trøst. De var elendige. Helt og aldeles usle. De var en skændsel for sig selv og deres fans, for Sir Alex Ferguson, som så på tribunen, for deres glorværdige historie og for engelsk fodbold.

– Gud ved, hvilken skæbne der venter dem nu fra medejer Sir Jim Ratcliffe. Spillernes kantine kan meget vel have vælling på menuen i næste sæson, skriver avisen. 

Rasmus Højlund får også kritik

  • Daily Mail giver karakteren 4 ud af 10 og skriver, at “han konstant føles som en non-faktor’.
  • GiveMeSport giver karakteren 5 ud af 10 og kalder ham “en passager i første halvleg”. 
  • The Sun giver karakteren 3 ud af 10 og skriver, at “selv en ufit Joshua Zirkzee måske havde været bedre”, og at danskeren er ude på dybt vand. 
  • Manchester Evening News giver karakteren 5 ud af 10 og påpeger, at han var tæt på en scoring i anden halvleg. 

Hos The Sun er meldingen ikke mere positiv.

– Manchester Uniteds horror-sæson ender i den ultimative ydmygelse, da Amorims flopspillere rammer nyt lavpunkt og har den værste sæson i 51 år, lyder det. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Lokalmediet Manchester Evening News’ skribent om Manchester United, Samuel Luckhurst, skriver i sin klumme, at den katastrofale sæson er ‘fortjent efter en række latterlige beslutninger’. 

Han peger specifikt på, at Manchester United har brugt næsten en milliard kroner på angribere, men ofte har brugt Harry Maguire i front. At Manchester United ikke ville fyre Erik ten Hag i sommer – for derefter at fyre ham efter få måneder. Og at Luke Shaw – der indtog en skurkerolle i finalen – fik lov til at starte Europa League-finalen efter kun fire startpladser på 14 måneder. 

Patrick Dorgus karakterer

  • Daily Mail giver karakteren 5 ud af 10 og mener, at han var uopmærksom ved Spurs’ mål.
  • GiveMeSport giver karakteren 6,5 ud af 10 og påpeger, at han skulle arbejde hårdt i slutningen af kampen. 
  • The Sun giver karakteren 6 ud af 10 og mener ikke, at han fik overbevist tvivlerne. “Han skal forbedre sig,”, lyder det. 
  • Manchester Evening News giver karakterer 4 ud af 10 og skriver, at han var ude, hvor han ikke kan bunde. 

Skuffelsen får også The Guardian til at spekulere i, om Manchester Uniteds største stjerne, Bruno Fernandes, mon har tænkt sig at søge væk.

– Nu venter der dog en lang sommer med overvejelser for den 30-årige, og man må spekulere på, om Fernandes kunne overveje at flytte væk, hvis han – Manchester Uniteds enlige verdensklassetalent – tiltrækker et bud fra et tophold, skriver de. 

Før Manchester United endegyldigt kan gå på sommerferie venter en hjemmekamp i Premier League mod Aston Villa. Med en sejr kan Ruben Amorims mandskab kravle op som nummer 14. 



Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Brøndbys store karantænemareridt

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Det er fuldkommen meningsløst

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Bekræfter millionbud på dansker

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år