Skuffede og stolte FCK’ere: Ikke nemt at gøre som vi har gjort

Rasmus Falk og Carlos Zeca føler, at FCK for det meste formåede at spille helt lige op med Manchester United.



Det er en blanding af skuffelse og stolthed, der præger FCK-profilerne Rasmus Falk og Carlos Zeca, efter at spillerne i den danske hovedstadsklub mandag aften blev sendt på sommerferie af Manchester United.

FCK tabte med 0-1 til den engelske storklub efter forlænget spilletid, men der gemmer sig en stolthed over at kunne spille næsten lige op med det stjernespækkede mandskab i en Europa League-kvartfinale.

– Vi har set Manchester United udspille hold i Premier League og Europa League, men det følte vi ikke, at vi blev. Vi kunne spille med dem i perioder, og jeg føler en stolthed over, at vi kunne levere på det niveau.

Læs også:Både United og FCK-aktører hylder Rasmus Falk: Det var en fantastisk præstation

– Men det er også lidt tungt at skulle rejse hjem nu, for det er ikke hver dag, at et dansk hold kommer i kvartfinalen i Europa League og er rigtig tæt på en semifinale, siger Rasmus Falk.

Forskellen på de to hold viste sig at være et straffespark, der blev dømt få minutter inde i den forlængede spilletid.

Det gør nederlaget ekstra bittert, siger Carlos Zeca.

Læs også:Solbakken: Tesfaye vil føle sig som Danmarks største fjols, når han vågner

– Det er en skam at tabe sådan en kamp på et straffespark, for vi spillede mod en stærk modstander, der blev nummer tre i Premier League. Det er ikke nemt at gøre det, som vi har gjort i den her kamp.

– Jeg er virkelig stolt af holdet. Vi ville gerne have haft sejren, men det var ikke muligt. Vi spillede en fantastisk kamp, og vi kan være stolte af det, vi har præsteret frem til den her kamp. Jeg tror også, at vores fans er stolte af det, vi har præsteret, siger FCK-anføreren.

Det var første gang i 23 år, at et dansk hold nåede kvartfinalen i en europæisk turnering. Samtidig var det første gang, at FCK stod i en europæisk kvartfinale.

/ritzau/

Læs også:Efter pragtpræstation: Rasmus Falk-salg kræver højt bud
Læs også:Mata om United-problemer: Tror ikke det handlede om selvtilfredshed
Læs også:Stærk FCK-keeper slog imponerede EL-rekord






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Åbner for flere Brøndby-salg

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PSG meldes enig med Barca-profil

Pressede på for FC København-exit

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Et kæmpestort skifte’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos