Både United og FCK-aktører hylder Rasmus Falk: Det var en fantastisk præstation

Rasmus Falk spillede en fantastisk kamp for FC København, og der var store roser til midtbanespilleren. Fra begge lejre.



Tipsbladet.dk i Køln, Tyskland

Han spillede godt mod Istanbul Basaksehir, men mandag aften i Køln var Rasmus Falk ganske enkelt enestående.

Fynboen var kampens bedste spiller og viste, at han er ved at være klar til udlandet.

Læs også:Blog: FCK sætter overliggeren højt for Superliga-rivalerne

Det var ikke kun i den danske lejr, at man noterede Rasmus Falk. Det gjorde Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjær også.

– Det var en fantastisk præstation – han gav os problemer i både venstre og højre side. Han var teknisk god og hurtig, og han var efter behag i stand til at vende sig på modspillerne. Vi så det mod Istanbul, hvor han flikkede bolden forbi en modstander i det lille felt og næsten var i stand til at score. Han skabte deres største chance med en fantastisk detaljer, men heldigvis for os blev Jonas Winds afslutning blokeret af Aaron (Wan-Bissaka, red.), sagde Ole Gunnar Solskjær efter kampen.

I FC København var der ligeledes hyldest til midtbanespilleren, der også på sociale medier – blandt andet af den engelske legende Gary Lineker – fik ros.

Læs også:Fabregas og internettet hylder FCK-stjerner: “Hent ham i stedet for Sanc…

– Det er underligt, I kun spørger til det i dag. Den her fyr har været utrolig hele sæsonen, og han er en fantastisk spiller, der for mig at se er Superligaens bedste spiller. Og i dag viste han det endnu en gang. Han kan spille mod sådan nogle hold, og han er bare utrolig. Det er de ord, jeg har at sige om ham, siger Carlos Zeca om holdkammeraten.

Manager Ståle Solbakken ved godt, at fynboen er eftertragtet, nu han har vist sig frem på den helt store scene, men han er ikke klar til at sælge.

– Han var outstanding. Det var han også mod Istanbul. Men vi kan ikke bare sælge og sælge og sælge. Han skal tage et år mere, for vi har kort tid til at bygge et nyt hold op, siger manageren.

Alt har dog en pris, og Rasmus Falk selv har givet udtryk for, at han gerne vil prøve sig af i udlandet på et tidspunkt.

I første omgang skal han på en velfortjent ferie, inden forberedelserne til den nye sæson går i gang.

Læs også:Karakterer: Selv David de Gea klappede af suveræn FC København-spiller
Læs også:FCK holdt længe liv i håbet mod United: Færdige efter forlænget spilletid
Læs også:Solbakken vil have spillerne til at være ‘Braveheart’




Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Speakman om transfer: En unik situation

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

OB – Sønderjyske

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte