Tipsbladet.dk i Køln, Tyskland
Han spillede godt mod Istanbul Basaksehir, men mandag aften i Køln var Rasmus Falk ganske enkelt enestående.
Fynboen var kampens bedste spiller og viste, at han er ved at være klar til udlandet.
Læs også:Blog: FCK sætter overliggeren højt for Superliga-rivalerne
Det var ikke kun i den danske lejr, at man noterede Rasmus Falk. Det gjorde Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjær også.
– Det var en fantastisk præstation – han gav os problemer i både venstre og højre side. Han var teknisk god og hurtig, og han var efter behag i stand til at vende sig på modspillerne. Vi så det mod Istanbul, hvor han flikkede bolden forbi en modstander i det lille felt og næsten var i stand til at score. Han skabte deres største chance med en fantastisk detaljer, men heldigvis for os blev Jonas Winds afslutning blokeret af Aaron (Wan-Bissaka, red.), sagde Ole Gunnar Solskjær efter kampen.
I FC København var der ligeledes hyldest til midtbanespilleren, der også på sociale medier – blandt andet af den engelske legende Gary Lineker – fik ros.
Læs også:Fabregas og internettet hylder FCK-stjerner: “Hent ham i stedet for Sanc…
– Det er underligt, I kun spørger til det i dag. Den her fyr har været utrolig hele sæsonen, og han er en fantastisk spiller, der for mig at se er Superligaens bedste spiller. Og i dag viste han det endnu en gang. Han kan spille mod sådan nogle hold, og han er bare utrolig. Det er de ord, jeg har at sige om ham, siger Carlos Zeca om holdkammeraten.
Manager Ståle Solbakken ved godt, at fynboen er eftertragtet, nu han har vist sig frem på den helt store scene, men han er ikke klar til at sælge.
– Han var outstanding. Det var han også mod Istanbul. Men vi kan ikke bare sælge og sælge og sælge. Han skal tage et år mere, for vi har kort tid til at bygge et nyt hold op, siger manageren.
Alt har dog en pris, og Rasmus Falk selv har givet udtryk for, at han gerne vil prøve sig af i udlandet på et tidspunkt.
I første omgang skal han på en velfortjent ferie, inden forberedelserne til den nye sæson går i gang.
Læs også:Karakterer: Selv David de Gea klappede af suveræn FC København-spiller
Læs også:FCK holdt længe liv i håbet mod United: Færdige efter forlænget spilletid
Læs også:Solbakken vil have spillerne til at være ‘Braveheart’
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Irak – Norge
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Japan overrasker mod Holland
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
OPTAKT
Belgien – Egypten
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
