Tipsbladet.dk i Køln, Tyskland
Han spillede godt mod Istanbul Basaksehir, men mandag aften i Køln var Rasmus Falk ganske enkelt enestående.
Fynboen var kampens bedste spiller og viste, at han er ved at være klar til udlandet.
Læs også:Blog: FCK sætter overliggeren højt for Superliga-rivalerne
Det var ikke kun i den danske lejr, at man noterede Rasmus Falk. Det gjorde Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjær også.
– Det var en fantastisk præstation – han gav os problemer i både venstre og højre side. Han var teknisk god og hurtig, og han var efter behag i stand til at vende sig på modspillerne. Vi så det mod Istanbul, hvor han flikkede bolden forbi en modstander i det lille felt og næsten var i stand til at score. Han skabte deres største chance med en fantastisk detaljer, men heldigvis for os blev Jonas Winds afslutning blokeret af Aaron (Wan-Bissaka, red.), sagde Ole Gunnar Solskjær efter kampen.
I FC København var der ligeledes hyldest til midtbanespilleren, der også på sociale medier – blandt andet af den engelske legende Gary Lineker – fik ros.
Læs også:Fabregas og internettet hylder FCK-stjerner: “Hent ham i stedet for Sanc…
– Det er underligt, I kun spørger til det i dag. Den her fyr har været utrolig hele sæsonen, og han er en fantastisk spiller, der for mig at se er Superligaens bedste spiller. Og i dag viste han det endnu en gang. Han kan spille mod sådan nogle hold, og han er bare utrolig. Det er de ord, jeg har at sige om ham, siger Carlos Zeca om holdkammeraten.
Manager Ståle Solbakken ved godt, at fynboen er eftertragtet, nu han har vist sig frem på den helt store scene, men han er ikke klar til at sælge.
– Han var outstanding. Det var han også mod Istanbul. Men vi kan ikke bare sælge og sælge og sælge. Han skal tage et år mere, for vi har kort tid til at bygge et nyt hold op, siger manageren.
Alt har dog en pris, og Rasmus Falk selv har givet udtryk for, at han gerne vil prøve sig af i udlandet på et tidspunkt.
I første omgang skal han på en velfortjent ferie, inden forberedelserne til den nye sæson går i gang.
Læs også:Karakterer: Selv David de Gea klappede af suveræn FC København-spiller
Læs også:FCK holdt længe liv i håbet mod United: Færdige efter forlænget spilletid
Læs også:Solbakken vil have spillerne til at være ‘Braveheart’
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Skotland – Brasilien
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Schweiz – Canada
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
OPTAKT
