Tipsbladet.dk i Køln, Tyskland
Han spillede godt mod Istanbul Basaksehir, men mandag aften i Køln var Rasmus Falk ganske enkelt enestående.
Fynboen var kampens bedste spiller og viste, at han er ved at være klar til udlandet.
Læs også:Blog: FCK sætter overliggeren højt for Superliga-rivalerne
Det var ikke kun i den danske lejr, at man noterede Rasmus Falk. Det gjorde Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjær også.
– Det var en fantastisk præstation – han gav os problemer i både venstre og højre side. Han var teknisk god og hurtig, og han var efter behag i stand til at vende sig på modspillerne. Vi så det mod Istanbul, hvor han flikkede bolden forbi en modstander i det lille felt og næsten var i stand til at score. Han skabte deres største chance med en fantastisk detaljer, men heldigvis for os blev Jonas Winds afslutning blokeret af Aaron (Wan-Bissaka, red.), sagde Ole Gunnar Solskjær efter kampen.
I FC København var der ligeledes hyldest til midtbanespilleren, der også på sociale medier – blandt andet af den engelske legende Gary Lineker – fik ros.
Læs også:Fabregas og internettet hylder FCK-stjerner: “Hent ham i stedet for Sanc…
– Det er underligt, I kun spørger til det i dag. Den her fyr har været utrolig hele sæsonen, og han er en fantastisk spiller, der for mig at se er Superligaens bedste spiller. Og i dag viste han det endnu en gang. Han kan spille mod sådan nogle hold, og han er bare utrolig. Det er de ord, jeg har at sige om ham, siger Carlos Zeca om holdkammeraten.
Manager Ståle Solbakken ved godt, at fynboen er eftertragtet, nu han har vist sig frem på den helt store scene, men han er ikke klar til at sælge.
– Han var outstanding. Det var han også mod Istanbul. Men vi kan ikke bare sælge og sælge og sælge. Han skal tage et år mere, for vi har kort tid til at bygge et nyt hold op, siger manageren.
Alt har dog en pris, og Rasmus Falk selv har givet udtryk for, at han gerne vil prøve sig af i udlandet på et tidspunkt.
I første omgang skal han på en velfortjent ferie, inden forberedelserne til den nye sæson går i gang.
Læs også:Karakterer: Selv David de Gea klappede af suveræn FC København-spiller
Læs også:FCK holdt længe liv i håbet mod United: Færdige efter forlænget spilletid
Læs også:Solbakken vil have spillerne til at være ‘Braveheart’
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
