FC Midtjylland kan for alvor dufte en plads i ligafasen af Europa League.
Torsdag aften spillede midtjyderne sig frem til den afgørende kvalifikationsrunde ved at vinde 2-0 hjemme over norske Fredrikstad. Dermed avancerer midtjyderne med samlet 5-1.
Den sidste udfordring før ligafasen bliver finske KuPS, der har hjemme i Kuopio i det centrale Finland.
FC Midtjylland er storfavorit til at tage den samlede sejr over finnerne. Selv hvis det skulle kikse, er FCM efter den samlede sejr over Fredrikstad sikker på et europæisk ligaspil i efteråret, fordi holdet i så fald overføres til ligafasen i Conference League.
Ved at vinde 3-1 på udebane for en uge siden stod Thomas Thomasbergs mandskab allerede med et ben i næste runde, men det var ingenlunde en sovepude i torsdagens returkamp.
Midtjyderne kom blæsende ud fra start og lignede mere et hold, der havde brug for at jagte end sejr end de på forhånd pressede nordmænd.
Det gav bonus allerede i det niende minut, da Mads Bech Sørensen bankede midtjyderne i front efter en af holdets mange tidlige dødbolde.
Det hurtige mål fjernede reelt den sidste tilbageværende spænding om avancement, men efter weekendens fiasko mod Fredericia tillod midtjyderne ikke sig selv at gå ned i kadence.
Med et laudrupsk vip spillede stortalentet Mikel Gogorza den fremstormende back Paulinho fri til en flot 2-0-scoring efter 17 minutters spil.
Chancerne blev færre i den næste lange periode, men midtjyderne var stadig i fuld kontrol. Og den ene gang koncentrationen svigtede midt i anden halvleg, så Fredrikstad fik bolden i mål, slap midtjyderne med skrækken efter et VAR-tjek.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED