Når FC Midtjylland torsdag aften skal i kamp mod Panathinaikos i Europa League-kvalifikationen, bliver det uden klubbens bestyrelsesformand Rasmus Ankersen på tribunen i Athen. Ankersen er i disse dage i Sverige for at holde foredrag, men han kommer til at følge FC Midtjyllands kamp for at komme i Europa League på afstand.
, og den midtjyske lejr har tidligere slået fast, at . Bestyrelsesformanden Rasmus Ankersen lægger da heller ikke skjul på, at et avancement vil betyde meget.
– Økonomisk betyder det, at der er en kæmpe gevinst, hvis man gør det godt. Det er super attraktivt. Spillerne kommer også til at stige i værdi, hvis de spiller Europa League; ikke fordi de bliver bedre af det, men fordi eksponeringen er større på den scene. Samtidig får spillerne værdifuld erfaring af at spille europæiske kampe, så det er primært de tre ting, det vil betyde, siger Rasmus Ankersen til tipsbladet.dk.
Han mener, at FC Midtjylland står godt rustet til den europæiske udfordring.
– Vi har gjort det rigtig godt i de første fem Superliga-kampe. Vi har fået de point, vi skal have, men vi har desværre også fået skader til Petter Andersson og Kristian Bak. Det bliver svært uden dem, men omvendt har Panathinaikos også nogle spillere ude. Det er selvfølgelig svært at køre nye spillere ind på holdet, og derfor har vi undladet, at hente en masse nye ind, fordi det er bedre at give sig god tid. Muligheden er til stede, og jeg mener, at vi har en god chance, siger han.
Selvom FC Midtjylland gerne vil i Europa League-gruppespillet i denne sæson, er det ikke et krav. Men på længere sigt skal den midtjyske klub prøve kræfter med gruppefasen i de europæiske turneringer.
– Målet er, at vi skal være med i tre ud af seks europæiske gruppespil de kommende år. Måske lykkes det ikke i år eller næste år, men så kan det være, at vi kommer med tre år i træk. Vi arbejder langsigtet i klubben, og derfor står og falder vi ikke med to kampe mod Panathinaikos. På længere sigt vil vi spille med i Champions League eller Europa League, men det er langsigtede planer, og vi mener, at det er muligt, siger Rasmus Ankersen, der altså ikke kan være til stede ved torsdagens kamp i Athen.
– Jeg skal finde et livestream på internettet og se kampen på mit hotelværelse. Det glæder jeg mig til, og det bliver fedt at se, når nu jeg desværre ikke kan være med dernede, siger han.
Kampen mellem FC Midtjylland og Athen fløjtes op torsdag klokken 20.00.
LÆS OGSÅ: FCM-boss gør op med rådden kultur: Flere profiler på vej
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
631 millioner kroner
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Medier revser Real Madrid-træner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Dansk drømmehug i Serie A
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER
