Lössl efter sent Sporting-mål: Troede det var løgn

Både stolthed og skuffelse præger FC Midtjylland efter torsdagens 1-1-kamp mod Sporting i Europa League.



Torsdag aften var FC Midtjylland millimeter fra at levere et sensationelt resultat imod Sporting CP.

Portugiserne udlignede til 1-1 dybt inde i overtiden, og derfor må ulvene rejse hjem til Heden uden en sejr i bagagen.

Efter kampen gjorde den sene udligning ondt på målmanden Jonas Lössl, der havde svært ved at tro, hvad han så, da Sporting scorede.

– Den er hård, og det er den mest af alt på grund af tidspunktet. Jeg ved ikke, om der overhovedet er flere sekunder tilbage af kampen. Dommeren fløjtede af, præcis som vi gav bolden op. Det er pisseærgerligt.

– Da Sporting scorede, kiggede jeg bare ud på linjevogteren i håbet om, at han ville hejse flaget. Det skete bare ikke, og så tænkte jeg, at det var løgn, siger Lössl.

Ærgrelsen over at smide sejren i kampens sidste sekund overskyggede dog ikke hele torsdagens oplevelse hos FCM-keeperen.

– Jeg synes, vi spillede en flot kamp, og jeg synes, at det var vores fortjeneste, at Sporting ikke fik mere ud af det, end de gjorde, siger Lössl.

FCM-træner Albert Capellas var naturligvis også ærgerlig over at se sejren forsvinde til sidst, men spanieren fokuserede i højere grad på den flotte præstation, han så fra sine spillere.

– Jeg er 55 år gammel, så jeg ved, at der i de døende minutter kan ske sådan nogle ting.

– Jeg kan ikke sige noget dårligt til spillerne. De gjorde det fantastisk, og de her sene mål er, hvad der sommetider sker. Jeg er stolt, og det fortalte jeg også til spillerne, selv om vi indkasserede et mål til sidst, siger Capellas.

Returkampen mellem FCM og Sporting spilles om en uge i Herning, og efter torsdagens 1-1-resultat er midtjydernes chancer for avancement forbedret, mener Capellas.

– Vi er stadig i live, og det var det, vi ønskede inden kampen. Nu skal vi spille på hjemmebane med vores fans i ryggen, hvilket vil give muligheder. Vi er meget tættere på avancement nu, afslutter FCM-træneren.

/ritzau/



FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

I svime over Oscar Schwartau

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Vild stime – men afviser guldsnak

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Store navne kan forlade Brøndby IF

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Rejser vild transferspekulation

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Johannes Hoff Thorup er på listen

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro