Han vidste godt selv, hvad det mindede om.
For Mikel Gogorzas oplæg til Paulinhos mål til 2-0 torsdag aften ledte tankerne hen på en dansk legende.
– Michael Laudrup var også et stort idol og en spiller, min far har vist mig meget, da jeg var mindre, fortalte FCM-profilen efter kampen mod Fredrikstad.
Med ydersiden af foden chippede han bolden ind til sin holdkammerat, der tog kuglen videre med hovedet, inden han hamrede den i kassen. Et oplæg, Gogorza har talt om med sin far før.
– Vi har faktisk snakket om det lille chip, han lavede med landsholdet mellem to spillere. Det er faktisk en, jeg har set før, men det var ikke fordi, jeg tænkte over det i situationen, sagde Gogorza med et smil.

Og det var heller ikke fordi, det var den tidligere danske landsholdsstjerne, der rumsterede i hovedet på ham i situationen.
-Jeg tænker bare Mikel, haha. Jeg spiller mest bare på gefühlen. Jeg ser ham løbe, og så ser man pladsen og prøver at få det bedste ud af det. Han tager den virkelig flot med med hovedet, lød det efter kampen.
Den 21-årige FC Midtjylland-spiller taler syngende jyst men har baskiske rødder. Her er der dog ikke lige noget udtryk for ‘Mister’. Han har dog en anden tradition.
-Vi siger altid ‘Jo ta ke‘ mig og min far før kampene, det er en baskisk slagsang, der får mig i gang før hver kamp. Han skriver også ‘Jo ta ke‘ før hver kamp, fortalte Gogorza om sangen, der handler om at kæmpe, til man vinder.
Med sejren på 5-1 over Fredrikstad er FC Midtjylland sikret europæisk gruppespil i denne sæson. Nu venter to playoff-kampe mod finske KuPS.
Vinderen af de to kampe tager plads i Europa League, mens taberen skal spille Conference League i efteråret.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED