Silkeborg IF missede avancement og dermed gruppespillet i Europa League, efter at en dominerende indsats mod HJK Helsinki endte med 1-1 på JYSK Park torsdag.
Dermed mislykkedes Silkeborg med at hente finnernes forspring på et enkelt mål fra den første kamp, hvor holdet fra Søhøjlandet tabte 0-1.
Dermed må den danske bronzevinder nøjes med gruppespillet i Conference League, der hverken økonomisk eller sportsligt er lige så attraktivt som Europa League.
Midtjyderne vil i Conference League være fjerdeseedet i lodtrækningen, der starter fredag klokken 14.30. Her er klubben eneste danske islæt.
FC København og FC Midtjylland deltager således i henholdsvis Champions League og Europa League i efteråret.
Silkeborg var dominerende gennem hele kampen, men holdet havde svært ved at finde den afgørende aflevering og åbne for gæsternes forsvar, der stod langt tilbage.
Selv om hjemmeholdet forsøgte at spille rundt om gæsterne i højt tempo, så lykkedes det for ofte holdet fra Helsinki at tage tempoet ud af kampen ved at bruge lang tid på alle dødbolde.
Stolpen stod i vejen for Silkeborgs kantspiller Sebastian Jørgensen, da han efter 23 minutter forsøgte at placere bolden fladt i fjerneste hjørne.
Angriberen Malik Abubakari kunne ganske ufortjent bringe gæsterne foran med 1-0 fem minutter før pausen, da Silkeborgs målmand Nicolai Larsen blev fanget langt ude af målet på en kontra.
Håbet voksede i det midtjyske, da forsvarsspilleren Joel Felix med et kvarter igen udlignede for Silkeborg.
Efter målet forsøgte hjemmeholdet at holde det tunge pres, men efterlod samtidig plads til finnerne bagved, der flere gange forsøgte sig med kontraangreb.
Flere gange måtte Nicolai Larsen i målet hive vigtige redninger frem for at holde hjemmeholdet inde i kampen.
I sidste ende var det ikke nok for Silkeborg IF, og kampen endte 1-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED