Fra 2. division til Europa League.
Der kan ske utroligt meget på virkelig kort tid i fodboldens verden, og det er angriberen Emil Holten et rigtig godt eksempel på.
I sidste sæson hamrede han mål ind mod FA2000, Brabrand og HIK, mens han i denne sæson er kommet på måltavlen i Europas næststørste klubturnering. For sin klub, IF Elfsborg, sikrede han dem et point mod den portugisiske storklub Braga i Europa League.
– Scoringen mod Braga er selvfølgelig det, der står stærkest efter det her halve år. Hvis nogen for seks eller ni måneder siden havde sagt, at jeg ville score i Europa League i 2024, så havde jeg nok grinet af dem og foreslået at få dem indlagt. For det havde jeg jo aldrig troet på. Det var en så vild følelse, at jeg fik gåsehud, men samtidig kan jeg næsten ikke huske noget fra øjeblikkene bagefter, fordi det bare slog klik for mig. Det giver blod på tanden, når man har oplevet det, og så får man mod på mere, fortæller Emil Holten i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.
– Mødet med Galatasaray og besøget på San Mamés i Bilbao var også helt vanvittigt. Vi har slået Roma på hjemmebane, hvor jeg desværre ikke kom på banen. Vi fik det ene point mod Braga og har også mødt AZ Alkmaar. Det er helt vildt at opleve.
En af kampene i Europa League var samtidig også et møde med en nær ven, Elias Jelert. Den tidligere FCK-back havde på forhånd advaret Emil Holten om, hvad der ventede ham i den tyrkiske hovedstad.
– Det er helt vildt, altså helt sindssygt. Det er alt hvad man har drømt om siden man var helt lille, at stå på Galatasarays stadion i Istanbul, hvor man ikke engang kunne høre hvad ens sidemand sagde, fordi 40.000 mennesker piftede af os.
– Jeg har været nødt til at nive mig selv i armen, da vi løb ind til opvarmningen mod Galatasaray. Der var allerede fuldt hus på tribunen, og de buhede og piftede så meget af os, at jeg var nødt til at grine af det. På mange måder var det helt surrealistisk. Elias Jelert havde prøvet at forberede mig lidt på det, men det var virkelig voldsomt.
– Jeg skrev til ham inden kampen: 'Nu ses vi snart,' og han svarede: 'Du kan godt glæde dig, det bliver voldsomt.' Hvilket var helt korrekt. Vi kender hinanden fra Virum, selvom der er nogle år imellem os. Det er stort, når to drenge fra Virum Skole møder hinanden i Europa League. Så vi fik også byttet trøje bagefter, siger en glad Emil Holten.
Artiklen fortsætter under billedet.

En kæmpe klub i Sverige
Sidste år var IF Elfsborg meget tæt på at vinde det svenske mesterskab for første gang siden 2012, men dårlige resultater i sæsonens afsluttende kampe betød, at man måtte nøjes med sølvmedaljer. Klubben har i den grad imponeret den danske angriber, siden han skiftede dertil fra Esbjerg.
– Det har været helt vildt. Jeg blev smidt til løverne med det samme og er kommet op at spille mod nogle helt andre modstandere, end hvad jeg ellers har oplevet i min karriere, med al respekt for dem, jeg tidligere har mødt på banen. Så det har været helt vildt spændende og meget sjovt.
– Elfsborg er en stor klub i Sverige, og man kan se det på, at vi spiller med i Europa League, hvilket i Danmark kun gælder de forsvarende mestre fra FC Midtjylland. Så der er mange dygtige spillere heroppe. Næste år, når vi begynder at træne op mod den nye sæson, er det for at spille med om mesterskabet i Allsvenskan.
I den næsten overståede halvsæson, som Elfsborg runder af torsdag, når de møder Qarabağ FK i Europa League, har den høje danske angriber spillet en del kampe for sit svenske hold.
Men hvis man kigger på minutantallet, fortæller det en historie om, at Emil Holten endnu ikke har spillet sig ind som fast starter for holdet, der kommer fra byen Borås. Men det forventer han, at der bliver ændret på i den nye sæson
– Jeg er begyndt at få en større rolle på holdet, hvor jeg her til sidst er kommet mere og mere i spil. Jeg har endnu ikke startet inde i Europa, men jeg har spillet de Allsvenskan-kampe, der har været mellem kampene i Europa. I starten blev jeg sat meget på kanten, hvilket har været uvant for mig. Nu er jeg rykket mere ind som den nier, jeg føler, at jeg er bedst som.
– Så jeg håber, at jeg bliver mere eller mindre fast inventar i næste sæson og kan få scoret flere mål.
IF Elfsborg sluttede som nummer syv i den netop afsluttede Allsvenskan. I Europa League mangler de at møde Qarabağ FK, OGC Nice og Tottenham Hotspur, inden de ved, om de kommer videre i turneringen til den afsluttende fase i foråret.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT