For ti år siden fristede Saint-Etienne en noget sødere tilværelse end tilfældet er i dag.
Dengang havde man store profiler som Pierre Emerick-Aubameyang, Loïc Perrin, Stéphane Ruffier og Josuha Guilavogui. Man spillede med i toppen af tabellen, og i sæsonen 2013/2014 mødte man så Esbjerg fB i en kamp om at komme i Europa League.
De franske favoritter skuffede fælt, og tabte med samlet 5-3 til Esbjerg fB. Nederlaget fik Josuha Guilavogui til at kaste håndklædet i ringen og skifte klub.
– Vi havde vundet retten til at spille i Europa League på grund af vores sejr over Rennes i pokalturneringen, men vi røg ud i kvalifikationen i sommeren 2013. Vi tabte til Esbjerg hjemme. Nederlaget gjorde, at jeg tog væk fra Saint-Etienne og til Átletico Madrid, siger Guilavogui til envertetcontretous.fr.
Sæsonen inden det smertelige nederlag til Esbjerg fB vandt man den franske ligacup over Rennes, hvilket gav adgang til Europa League-kvalifikationen. Esbjerg fB nappede billetten til gruppespillet, som de også spillede sig videre fra. Fiorentina blev dog endestationen i 1/16-delsfinalen.
32-årige Guilavogui vandt i samme sæson, som han skiftede til Atletico Madrid, det spanske mesterskab. Med blot en enkelt ligakamp havde han ikke verdens største andel i triumfen. Efter et halvt år blev han også udlejet retur til Saint-Etienne.
Opholdet i den spanske hovedstad blev i det hele taget til en sløj fornøjelse, hvorfor midtbanespilleren skiftede til Wolfsburg kort efter
Her har han været en af holdets bærende profiler i mange år. Til sommer udløber kontrakten dog med tyskerne, og så skal han til at starte et nyt kapitel.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Skifter til Rangers
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED