AaB kæmper sig i pokalsemifinale trods nederlag

AaB tabte 0-1 i Viborg, men avancerer til pokalturneringens semifinaler med samlet 2-1.



Mens det står sløjt til i Superligaen, lever AaB's jagt på klubbens fjerde pokaltitel i bedste velgående.

Skærtorsdag spillede de nedrykningstruede nordjyder sig i pokalturneringens semifinaler på trods af et 0-1-nederlag i Viborg. AaB vandt nemlig den første kvartfinale med 2-0 og avancerer altså med samlet 2-1.

Anton Gaaei lavede et flot langskudsmål for viborgenserne i slutningen af første halvleg, men trods flere gode muligheder til de grønblusede blev kampen ikke presset ud i forlænget spilletid.

Midlertidig AaB-cheftræner Oscar Hiljemark kan foruden semifinalepladsen glæde sig over, at hans spillere leverede en heroisk arbejdsindsats opgøret igennem, og at holdet trods nederlaget ser forvandlet ud efter fyringen af Erik Hamrén.

I den første halve time var de nordjyske gæster klart bedst i Viborg, men fik ikke forvandlet overtaget til mål.

I Viborg-lejren erkendte træner Jacob Friis modgangen, og den ellers ofte så livlige Elias Achouri blev flået ud efter en jammerlig halv time på banen.

Sofus Berger kom ind i stedet, og selv om den unge dynamo hverken strålede eller det modsatte, havde indskiftningen den tiltænkte virkning. Pludselig havde Viborg initiativet og pressede på foran AaB's felt.

Det var dog ikke en stor chance, der førte til Viborgs 1-0-mål.

Langt uden for feltet dumpede bolden ned foran Anton Gaaei, og backen hamrede den over i det lange hjørne på en halvflugter. Det var hans første mål for Viborg.

Hjemmeholdet var nu blot et mål fra forlænget spilletid, men det lykkedes ikke at få bolden i mål igen. Zan Zaletel var ellers tæt på med otte minutter tilbage af den ordinære spilletid, men Daniel Granli fik afværget slovenerens hovedstødsforsøg på stregen.

Ud over AaB er FC Nordsjælland også kvalificeret til pokalsemifinalerne. De øvrige to semifinalister findes senere torsdag. Derefter finder lodtrækningen sted.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’