Afsløring: Lars Friis overtager storklub

Den tjekkiske topklub Sparta Prag mister Brian Priske til Feyenoord, men afløseren bliver også dansk.



Feyenoord står foran at hente danske Brian Priske som ny cheftræner efter Klopp-afløseren Arne Slot, men Priskes hidtidige klub Sparta Prag slipper ikke taget i den danske trænerskole, der har givet klubben stor succes i form af to mesterskaber.

Således bliver det Brian Priskes assistenttræner Lars Friis, der avancerer i Sparta Prag og ifølge Tipsbladets oplysninger om kort tid bliver præsenteret som ny cheftræner i den tjekkiske hovedstadsklub.

Lars Friis har været assistenttræner for Priske i Prag siden december 2022, og nu skal den tidligere Viborg- og AaB-cheftræner stå i spidsen for de ambitiøse tjekker, der ligesom FC Midtjylland træder ind som seedet i anden runde af Champions League-kvalifikationen i slutningen af næste måned.

Det er endnu ikke afklaret om Sparta Prags fysiske træner Christian Clarup og assistenttræner Lukas Babalola bliver del af Brian Priskes stab i Feyenoord, eller om de fortsætter i Sparta Prag under Lars Friis' ledelse.

Lars Friis har været assistenttræner i FC Midtjylland og AGF og andetholds- og udviklingstræner i Brentford, mens han var cheftræner i Viborg FF i 2021-2022 og derefter AaB-cheftræner i 2022 indtil en fyring i september måned det år.

Også danske Jakob Michelsen og norske Ronny Deila har været nævnt som kandidater til jobbet i Prag, der nu altså bliver Lars Friis'.

Sparta Prag har danskerne Peter Vindahl og Asger Sørensen i førsteholdstruppen, mens den tidligere FC Midtjylland-anfører, finske Tim Sparv, er tilknyttet klubben som ungdoms- og reserveholdstræner.

Feyenoord har, som Tipsbladet forleden afslørede, indvilliget i at betale omkring halvanden million euro, svarende til 11 millioner kroner, for Brian Priske, der får en treårig kontrakt i Rotterdam – læs mere om det her.





Gratis om lidt – Neestrup hylder ham


Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Tour de France-hold lukker og slukker

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg

Silkeborg IF – FC København

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Vil sprænge banken for Harry Kane

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Stor FCK-bet: Profiler ude

Elver bliver hjemme fra VM-test

Legende revser Højlund-beslutning

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

– Det skal I ikke sige til FCK!

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Stor mystik omkring Emil Højlund

Ærkerivaler gode venner

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

– Han er på radaren hos de allerstørste

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

Tung topkamp i Paris

Afsløret på video

Holger Rune vinder sikkert

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Antonsen i overraskende exit

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Viktor Claesson siger stop

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’