AGF’s næste træner? ‘Han er meget, meget dygtig’

Thomas Nørgaard vil være et klogt valg af AGF, mener Viaplay-ekspert Francis Dickoh.



Efter afskeden med Uwe Rösler i lørdags er en lang række trænere blevet bragt i spil som mulige erstatninger for tyskeren.

Mandag aften kunne Bold fortælle, at AGF har ‘lagt følere ud’ til Sønderjyskes cheftræner Thomas Nørgaard, og ifølge Viaplay-ekspert Francis Dickoh vil den 42-årige danske træner være et klogt af valg af Carsten V. Jensen og co.

– Helt isoleret, uden at sammenligne ham med alle de andre navne, som er på rygtebørsen, så kan jeg sagtens se det ske. Han er meget, meget dygtig. Ikke kun fordi han er en god træner, men han er også en god kommunikator, siger Francis Dickoh til Tipsbladet.

Der er meget godt at sige om Sønderjyske-bossen, mener Dickoh.

– Jeg synes, at han er meget stilsikker. Han har også taget den lange vej. Han har været assistenttræner i Lyngby under David Nielsen, og jeg synes ligesom, at han har vendt alle sten i forhold til nu at være moden, hvis det ellers er rigtigt, at de har smidt nogle følere ud omkring ham, siger Viaplay-eksperten.

– Jeg synes, at det har været fedt at følge Sønderjyskes udvikling. Både da de havde Orri Oskarsson på en lejeaftale, i forhold til hvordan man bruger en angriber. Han har haft nogle meget tydelige systemer, hvilket indikerer, at han kan udføre noget, hvis han har de rigtige spillere.

Thomas Nørgaard vil være et klogt valg af AGF, mener Francis Dickoh (Foto: Alamy).

Generationsskifte i vente

Der var et tidspunkt undervejs i den forgangne Superliga-sæson, hvor det ikke så lovende ud for Sønderjyske, men der fik Thomas Nørgaard rettet skuden op, påpeger Francis Dickoh.

– Man kan sige, at målene haglede ind på Sønderjyske, men der fik han jo også justeret ind i denne sæson, sådan det i sidste ende ikke blev deres akilleshæl. Så jeg synes faktisk, at der er mange af de her tests, vi har kunnet se i hans karriere, som han har klaret rigtigt fint.

Skal AGF ansætte Thomas Nørgaard?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

– Jeg synes heller ikke, det er uvæsentligt, at det er en dansk træner, som muligvis kan overtage i AGF. Jeg synes på rigtigt mange måder, at det kan give mening, hvis det er en mand, som Carsten V. Jensen og Jacob Nielsen kigger i retning af, siger Francis Dickoh.

AGF har også kig på Niels Frederiksens assistent, Sindre Tjelmeland, ifølge Århus Stiftstidende. Mener du, at der vil være noget klogt i at gå med en træner, der har Superliga-erfaring?

– Ja, det synes jeg. Fordi det, som AGF også skal, det er jo at lave det her generationsskifte og begynde at kigge ned ad deres eget akademis sti, så at sige, siger Francis Dickoh og fortsætter:

– Der vil jeg synes, at det vil være meget rart at vide, hvad der bevæger sig, i forhold til hvis man har været i den danske andedam i sin karriere og ved, hvad der bevæger sig af unge spillere på akademiniveau.

Afslutningsvist understreger Francis Dickoh, at det essentielle selvsagt er trænerens individuelle kvaliteter, der bliver afgørende, men at man med en kandidat med Superliga-erfaring kan slå to fluer med ét smæk i forhold til at have ekspertise i hvad der rører sig på ungdomsniveau.







“Hvad fanden laver han?”




LIVE

Superliga-LIVE: Skaber FCM ravage? Klubboss svarer

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona

FC København meldes tæt på landsholdsspiller

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit 

Det kan spolere Dolberg-transfer

Marcus Rashford i stor kovending



LIVE

TransferLIVE: Voldsomt cv – på vej til Danmark?

FCK-emne har afvist at komme tilbage på holdet

Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid

Olti Hyseni stråler i Brøndby-testkamp

1. divisionsstjerne flirter med Superliga-klub

Afsløring: FCK-stopper jagtes af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Skifter til Superligaen

Afsløring: Peter Vindahl på plads i Sampdoria

Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere

Uret tikker i BIF: Kæmpe oprydning og Jobbe-rygte

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

Silkeborg afviser millionbud 

Frygter skrækskade – forlod træningen grædende

Afsløring: Sønderjyske henter Jacob Christensen

FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne

Engelsk klub afviser AGF

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”

Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Omtalte Callum McCowatt sikrer Silkeborg-sejr

Brøndby truede med at trække sig fra transfer

Nu vil de købe FC København-stjerne  

‘Det er gift for en fodboldklub’