Disney+ har kastet sig ud i et nyt koncept.
En såkaldt Supporter Stream.
Det er en kommentering af fans til fans. Torsdag aften sad mangeårig FC Midtjylland-fan og tidligere pressechef i klubben Jakob Nørgaard og politik leder for Liberal Alliance Alex Vanopslagh foran mikrofonen.
De kommenterede kampen mellem FCSB og FC Midtjylland. Oplægget fra Disney+ var indlevelse og følelser, og dem var der masser af undervejs.
– Jeg synes, kommenteringen gik ganske fornuftigt. Det ærgrer mig dog, at det blev til et skuffende nederlag til FC Midtjylland, og at Jakob og jeg ikke fik muligheden for at kommentere et FCM-mål eller to. Så havde vi nok også lydt lidt mere positive ude i stuerne, lyder det i et skriftligt svar fra Alex Vanopslagh til Tipsbladet.
Alex Vanopslagh er glødende FC Midtjylland-fan og var pånær nederlaget på 0-2 begejstret for debuten som fodboldkommentator.
– Det var en virkelig fed og sjov oplevelse. Jeg er jo vant til at brokke mig alene foran TV'et – at nogle gider høre på mig imens, er da bare skægt. Det er et godt koncept, som Disney+ er kommet på.
Og generelt har reaktioner været gode.
– Jeg har fået rigtigt mange positive reaktioner indtil videre. Så det kan sagtens være, at det ikke er sidste gang, jeg skal sidde med i kommentatorboksen. Jeg håber dog i så fald, at det bliver til en FC Midtjylland-sejr næste gang, lyder det fra Alex Vanopslagh, der håber, seerne fik en god oplevelse.
– Jamen, jeg håber, de fik et smil på læben undervejs og at de oplevede, at Jakob og jeg var indlevende fan-kommentatorer. Særligt for de mange FC Midtjylland-fans, som måske ellers allermest havde lyst til at slukke for fjernsynet på grund af kampens udfald.
Hvad synes du om FCM’s forfatning?
– FC Midtjylland skal op på hesten igen. Vi fører fortsat Superligaen og har klaret det hæderligt i Europa League indtil i går, men den seneste stribe af nederlag har virkelig taget pusten ud af truppen. Jeg savner noget ild i øjnene og noget gåpåmod, hvilket forhåbentlig kommer langt mere til udtryk, når vi skal møde Viborg i weekenden.
FC Midtjylland står noteret for syv point efter fire kampe i Europa League.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER