VM har har ved halvvejspunktet været fyldt med røde kort, dårlige tilbagelægninger, selvmål og andre dumheder. Det har været VM i hjerneblødninger, skriver Tipsbladets klummeskribent Allan Garde.
Den tidligere AaB- og Udinese-spiller skriver i sin tirsdags-klumme i Tipsbladet, at netop hjerneblødninger er noget, han er ekspert i. Allan Gaarde nævner selv eksemplet fra sin første tid i Italien, hvor det lykkes han at indkassere en udvisning fra sidelinjen.
– Beskedent sagt er jeg vel det nærmeste, man kommer på en ekspert i hjerneblødninger, skriver Allan Gaarde i Tipsbladet.
– Jeg har i hvert fald selv været eksponent for nogle uheldige af slagsen. Eksempelvis har jeg ikke hørt om andre, der har formået at få et rødt kort uden at være på banen. Men det klarede jeg så fint, da jeg var i gang med at varme op for Udinese ude mod Reggina engang tilbage i 2001. Jeg ville på italiensk fortælle linievogteren, at der altså ikke var off-side mod Margiotta, som ellers ville have været alene med keeperen. Og hvordan gør man så det, når man kun har været i Italien i få måneder, og stadig har et yderst begrænset ordforråd?
– Jeg kendte kun en måde, og det var at råbe ordene »va fan culo« i retning af den italienske linievogter, der på trods af larm fra lægterne opfangede de ord, som på dansk er »rend mig i røven«. Og det råber man ikke efter en italiensk dommer, hvilket jeg hurtigt fandt ud af, da han pludselig stod og vinkede ivrigt med flaget og samtidig kiggede på mig.
LÆS OGSÅ:
– Jeg fandt ikke nogen anden udvej end at søge ly i spillerboksen, hvor jeg prøvede at gemme min to meter hvide og blege krop imellem en flok italienere, afrikanere og sydamerikanere. Den snarrådige linievogter udpegede mig, og jeg modtog siddende på bænken et rødt kort. Hele affæren kostede mig, ud over at blive til grin, muligheden for at kunne spille de efterfølgende uger samt en bøde på 20.000 kr.
læs hele klummen i Tipsbladet Update – på gaden nu!
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED