Barça-præsident åbner op: Derfor kunne jeg ikke lade Messi gå

Josep Maria Bartomeu har nu forklaret, hvorfor han ikke ville acceptere Lionel Messis transferanmodning.



Lionel Messi pressede i sommer hårdt på for et klubskifte, men det var skønne spildte kræfter, for drømmen blev knust af Barcelonas præsident, Josep Maria Bartomeu, som blokerede argentinerens exit. 

Messi tilsvinede efterfølgende Barcelona-ledelsen for at have løjet for ham, og slog samtidig fast, at ledelsen var inkompetent. Josep Maria Bartomeu ønskede dengang ikke at indlede en offentlig diskussion med Messi, men i et interview med spansk TV3 har klubpræsidenten nu valgt at tage bladet fra munden. 

– Vores prioritet var at fortsætte med at have Messi som en del af vores projekt. Så derfor besluttede jeg, at vi ikke ville indlede en dialog (om en transfer, red.). Jeg er blevet anklaget for at forsøge at forcere hans exit, så vi kunne få balance i regnskabet. Det er ikke sandt, for vi vægter klubbens interesser højest, og vi ønskede ikke at styrke en direkte rival. Vi tog denne beslutning, velvidende at vi ville blive kritiseret for den, lyder det fra Bartomeu.

– Jeg forstår alles synspunkter. Det er vigtigt at have empati. I Leos tilfælde er det en god ting at blive vred. For det er ikke godt at acceptere nederlag. Og vi har alle prøvet at blive vrede.

– Men der var en deadline for, hvornår han skulle meddele, om han ville skifte eller ej. Den overholdt han ikke, og sådan er det. Vi ønsker alle, at han spiller hele sin karriere i Barça.

Vil ikke træde tilbage
Mandag var der rygter om, at Bartomeu overvejede at træde tilbage som følge af et mistillidsvotum mod ham og resten af ledelsen. Det skete dog ikke.

– På grund af Messi-sagen har det aldrig faldet mig ind at træde tilbage. For Barcelona, for klubben og for holdet er det den bedste løsning for alle, at Messi bliver her, indtil han indstiller karrieren.

– Der er tale om et meget spændende projekt med unge spillere og så veteraner som Messi. Og jeg tror, at vi, med ham på holdet, kommer til at vinde en titel i denne sæson. 





Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum



LIVE

TransferLIVE: FCK sender talent til Sverige


De henter Christian Gytkjær

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

Skjelmose i chok over tidstab

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


FC København henter stortalent i Malmö FF

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

På vej til Superligaen? 

Går i flæsket på Erik ten Hag

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse



Officielt: FC København henter Suzuki

Tottenham præsenterer FC København-emne

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC København bekræfter

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

På jagt efter Superliga-stjerne

Fyret!

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen



Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Dublin sætter sig på Belfast

– Det skal være en rigtig god pris

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler



Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!