Bitter over fravalg af ‘fantastisk’ Eriksen: – Jeg forstår det ikke

Den tidligere Inter-stjerne Christian Vieri havde efter mandagens 1-0-sejr over Atalanta svært ved at forstå, hvorfor Arturo Vidal skulle starte inde i stedet for Christian Eriksen.



Inter hentede mandag holdets syvende sejr på stribe i Serie A, men det holdt hårdt mod Atalanta, der pressede Antonio Contes tropper i bund på San Siro.

Et lettere tilfældigt mål af forsvarsspilleren Milan Skriniar rakte til en 1-0-sejr for Inter, hvor Christian Eriksen for første gang i seks kampe måtte starte på bænken. Antonio Conte havde således valgt Arturo Vidal i stedet for Eriksen, men den danske landsholdsprofil afløste chileneren allerede efter 52 minutter. Kampens enlige mål faldt to minutter efter Eriksens indskiftning, hvor danskeren sendte et hjørnespark afsted, som førte til Skriniars scoring.

Fatter ikke Eriksen-fravalg
Efter slutfløjtet undrede den tidligere Inter-bomber Christian Vieri sig dog over, at Antonio Conte havde valgt at starte med Christian Eriksen på bænken.

– Ikke meget kvalitet i Atalantas felt, men tre vigtige point til tabellen. Men det var Atalanta, der skabte kampen. Jeg forstår ikke, hvorfor Eriksen ikke startede. Jeg synes, at han er i fantastisk form. Inter har spillet på en særlig måde i to måneder. Jeg ville have fortsat i samme stil, lød det således, ifølge Bobo TV, fra Eriksen.

Eriksen lossede bolden ud af kommunen
Milano-avisen La Gazzetta dello Sport pegede på, at sejren over Joakim Mæhle og kompagni var en sejr, som Inter virkeligt måtte slide for at få i land. 

– Det er Inters år. Det er et hold, der ikke giver meget væk, og som er sammenhængende og kompakt. Alle ror i takt. At se Eriksen, den danske prins, der er kendt for sin boldføling, losse bolden ud på tribunen i det 92. minut, som enhver midtbanespiller… det viser bare, at Conte virkelig har fået alle til at forstå, hvad der skal til, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport.

Avisen referede til en situation i tillægstiden, hvor Eriksen efter et Atalanta-hjørnespark lossede bolden ud af et tætpakket Inter-felt. Med sejren over Atalanta har Inter nu igen et forspring på seks point ned til Simon Kjær og Milan. Inters næste kamp er på søndag, hvor der venter en udekamp mod Torino.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job