Irriteret Real Madrid-stjerne: Klubben satte en stopper for mit skifte

Den bænkede Real Madrid-stjerne James Rodriguez afslører nu, at den spanske storklub ikke ville lade ham foretage det skifte, han ønskede i sommer. Real Madrid forsøgte i stedet at sende colombianeren til Kina.



James Rodriguez spillede søndag sin første La Liga-kamp siden oktober, og colombianeren har generelt haft en træls sæson i Real Madrid, hvor det har været småt med spilletid under Zinedine Zidane. 

Rodriguez vendte sidste sommer tilbage til Real Madrid efter to års udlejning i Bayern München, selvom midtbanespilleren blev rygtet til både Atlético Madrid og Napoli.

Var ikke glad
Og nu erkender colombianeren, at han selv afviste Bayern München sidste sommer.

– Bayern er en topklub, men det var mig, der ikke ønskede at fortsætte samarbejdet. De ønskede at gøre brug af købsoptionen, men jeg talte med dem, og bad dem om ikke at købe mig, fordi jeg ikke følte mig tilpas i klubben og ikke følte mig glad, lyder det ifølge Gol Caracol fra James Rodriguez.

– Når den slags sker i dit liv, så er du nødt til at handle. Og de havde forståelse for det. Jeg fortryder det ikke.

Kunne ikke få garanti
Bayern-boss Karl-Heinz Rummenigge bekræfter James Rodriguez’ udlægning af forløbet.

– Vi havde en privat samtale, hvor han bad om, at klubben ikke gjorde brug af købsoptionen. Under de omstændigheder gav det ingen mening (at købe Rodriguez, red.). Han ønskede at spille og være fast mand i startopstillingen. Det kan man ikke få garanti på her. Rent personligt fortryder jeg, at det gik sådan, lyder det fra Karl-Heinz Rummenigge.

Ville ikke til Kina
James Rodriguez afslører desuden, at han kunne have forladt Real Madrid til fordel for kinesisk fodbold sidste sommer, men at han selv fik sat en stopper for den plan.

– Jeg ønskede, at fansene skulle beholde det billede, de havde af mig, fra før jeg tog til Bayern. Jeg vidste fra begyndelsen af sæsonen, at jeg ikke ville få en central rolle i Real. Men de ønskede ikke at lade mig skifte til den klub, jeg ønskede at skifte til. 

– Jeg var ikke klar til at tage til Kina, for jeg føler stadig, at jeg har noget at byde på i europæisk fodbold. 





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson