Derfor er tidligere BIF-talent færdig i Fredericia

Jagvir Singh er færdig i FC Fredericia, da han har fået ophævet sin kontrakt et år før tid. Direktør Stig Pedersen siger til Tipsbladet, at klubben havde store forventninger til Singh, da han blev købt i Brøndby. Singh passede dog ikke ind.



Det var med store forhåbninger, at NordicBet Liga-klubben FC Fredericia købte Jagvir Singh i Brøndby IF i sommeren 2022 og udstyrede ham med en treårig kontrakt. 

Det endte dog aldrig med at blive den store succes for den tidligere Brøndby-spiller. 

Singh har nemlig fået ophævet sin kontrakt med NordicBet Liga-klubben et år før tid. 

Tipsbladet har taget en snak med Fredericia-direktør Stig Pedersen, og han synes, at det er trist, at 23-årige Singh ikke slog igennem.

– Vi hentede Jagvir for to sæsoner siden, og i den første sæson hos os spillede han ikke meget. Han passede måske ikke så godt ind, som vi havde håbet på til vores stil. Han har åbenlyse forcer. Han har jo nogle spidskompetencer, som er ret vilde.

– Han fik i hvert fald ikke så meget spilletid, som hverken vi eller ham havde håbet på i første sæson. Så blev han lejet ud til Aarhus Fremad i år to, og han fik selvfølgelig væsentlig mere spilletid der. Vi var enige om, da vi skulle starte op inden den nye sæson, at han skulle finde sig noget andet, og det var han også enig i.

– Det gik han i gang med, og det er ikke p.t. lykkedes. Vi har fundet en løsning, hvor han er kommet ud af sin aftale og kommet videre. Udsigten til spilletid var ikke så stor i første omgang. Jeg tror, at det var naturligt, at han ville søge noget andet.

Hvordan har du det med, at det aldrig blev en succes?

– Det er ærgerligt, når man skyder forkert. Sådan er det jo både fra spilleren og klubben. Det er først og fremmest vores ansvar at scoute spillerne rigtigt. Vi satsede også på, at han kunne slå igennem hos os.

– Han havde jo ikke spillet mange kampe på seniorniveau, før han kom til os. Han havde nogle indhop i Brøndby, og vi snakkede med Jesper Sørensen om ham. Det lykkedes bare ikke, og sådan er det en gang imellem desværre, at tingene ikke går i den retning.

– Vi havde en svær sæson, så det kan have spillet ind. Vi havde en stor udskiftning, hvor nogle af de rutinerede spillere stoppede hos os. Vi fik en del spillere ind. Det gav måske lidt uro, som ramte ham mere end nogle af de andre.

– Så er det heller ikke mere dramatisk. Han har trods alt været på bænken og omkring holdet, men han er bare ikke brændt igennem. Det sker en gang imellem desværre. Vi kan ikke ramme bullseye hver gang, siger Stig Pedersen til Tipsbladet.

Singh nåede blot at spille 11 kampe for FC Fredericia, og i den seneste sæson under lejeopholdet i Aarhus Fremad fik han 32 kampe for Aarhus-klubben. 

For Brøndby blev han noteret for syv førsteholdskampe.





‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Markant transfermelding om Højlund

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

OB – FC København

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

AaB-krisen fortsætter

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Farzam: En gave for FC København

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Barcelona – Sevilla

Frimann uenig – Det er en tendens

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Manchester United – Aston Villa

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil