,

Brian Riemers travle uge: I tre forskellige lande

Landstræner Brian Riemer har haft en travl uge med flere rejser.



Der er over tre måneder til Danmarks næste kamp, men Brian Riemer har alligevel nok at se til i disse dage.

I denne uge har landstræneren nemlig været rundt omkring i Europa, hvor han har været forbi både Belgien, Schweiz og England.

Det fortalte Brian Riemer fredag, da landstræneren efter VM-lodtrækningen i den schweiziske by Zürich svarede på spørgsmål fra Tipsbladet og andre danske medier over en videoforbindelse. Her blev Brian Riemer blandt andet spurgt, hvordan han lige nu ser det generelle billede med de danske landsholdsspillere, der optræder rundt omkring i Europa.

– Jeg synes da i hvert fald, at der bliver scoret nogle mål, ikke? Det er jeg da glad for at se. Jeg er også glad for at se, at der er nogle af dem, der har fået brudt lidt dødvande og ligner nogle spillere, der er på vej fremad. Jeg hører gode meldinger nede fra Spanien, om at der også er nogen, der er i bedring, lød det her fra Brian Riemer, med henvisning til Andreas Christensen, der er kommet tilbage på træningsbanen i FC Barcelona.

Danmarks landstræner glædede sig samtidig over, at de fleste landsholdsspillere har været skadesfri i den seneste periode, mens han samtidig erkendte, at visse spillere lige nu får for lidt spilletid.

– Der har heller ikke været nogen alvorlige skader af længerevarende karakter, udover Yussuf (Poulsen, red.), som vi selv var inde over. Så jeg synes, at lige nu kan man ikke sige andet end, at tingene går som håbet og som forventet. Der er selvfølgelig også nogle små halve bekymringer i forhold til spilletid på nogle af dem. Det må vi se på. Vi ved, at det her transfervindue i januar kan gøre nogle ting, i forhold til klubskifter, men også i forhold til justeringer.

– Jeg holder rigtigt meget øje og jeg kommer rundt. Jeg var i Brugge i tirsdags (Club Brugge mødte Sporting i Champions League, red.) og skal til England her i weekenden. Men det er klart, at vi jo nok skal lidt længere frem, før man rigtigt kan begynde at snakke om tendenser, som kan have en afgørende betydning, for der kan jo ske rigtigt meget hen over de næste måneder, lød det fra Brian Riemer.

To af de danske landsholdsprofiler, der i øjeblikket kæmper med at få tilstrækkelig spilletid, er Christian Eriksen og Jonas Wind.

 





Sådan starter FC København og Randers



TIPSBLADET SPECIAL

Christian Eriksen færdig – fem bud på ny klub


Alt om Randers: Han er det store spørgsmålstegn

Randers FC – FC København



Officielt: Simon Kjær gør comeback i FCM

Har de stadig tillid til Neestrup? Her er svaret

Alle får gratis adgang til udsat Superliga-kamp

Enighed – Peter Therkildsen tæt på klubskifte

Retur til Danmark? ‘VM er et kæmpe mål’



TOPNYHED

Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’


Afsløring: FC Midtjylland afviser Besiktas

Superliga-klub arbejder på pressemeddelelse

‘Vi skal kontrollere Eriksens hjerterytme’

Mortensens nye makker: – Begynder at bære frugt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC Midtjylland afviser Galatasaray


Christian Eriksen er færdig i Manchester United

Niels Frederiksen om Brøndby: Meget berømt øjeblik

I svime over ‘fremragende’ Oscar Højlund

Det har været endnu et vanvittigt transfervindue

– Det er utrolig amatøragtigt!

Drøm for dansk stortalent – takker United-træner

Hylder dansk landstræner efter overraskende stop

Ærlig Superliga-træner: Havde dårlig preseason

Dagens Spilforslag: Rayo scorer også i Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter


AGF-boss hylder forlængede profiler: Så glad

Derfor valfarter PL-klubber til denne danske klub

Det her AGF-hold skal vinde nu

Bo Henriksen og co. besejrer FCK-modstander

Skidt nyt: Kasper Dolberg udgår

Selv ydmyge Mortensen jubler: Klassemål!

Uenig med Ruben Amorim: Giv Chido Obi en chance!

FCM sniger kneben sejr hjem


EKSKLUSIVT

Tonny var efter københavnerdrengen med næsen i sky


Han bliver guld værd for FC Midtjylland

17-årige Chido Obi får Man Utd-debut

Nu skal AGF-stjerne til lommerne

‘Tøfting har for fanden taget fejl mange gange’

Topscorer giver AGF drømmestart

Her spilles AaB-FC Nordsjælland

Endnu en stor chance i de døende minutter

Wow! Han holdt legestue i Haderslev

FCM-profil bekræfter dialog med Brøndby

Frustreret over aflyst kamp: Det er til grin

FCK-stjerne tilbage i truppen

Thomasberg overrasker i bagkæden

Dansk stjerneskud kan få debut for United

Skriver Superliga-historie med choksejr

Sådan gik det, da AGF bankede Sønderjyske

Uwe Rösler har ondt af bænket AGF-profil

For godt til at være sandt

Store overraskelser i AGF’s startopstilling

Amorim tager fyringsrunde på holdets kappe

FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Sådan tog Vejle sejren mod Silkeborg

Upopulær model booster FCM-talentsucces