Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

Den mangeårige branding- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank Peter Froulund med et erklæret tilhørsforhold til Brøndby IF er indtrådt i Viborg FF's bestyrelse. Han afviser overfor Tipsbladet, at der kan opstå interessekonflikter.



Viborg FF kunne her til morgen løfte sløret for ændringer i sin bestyrelse på bagkant af tirsdagens generalforsamling.

Louise Bondgaard Godsk, Jesper Slot og Peter Froulund blev valgt til bestyrelsen og afløser Michael Døssing, Claus A. Christensen og Niels Rauff, der har været en del af bestyrelsen i henholdsvis 19, 16 og 6 år.

I pressemeddelelsen skriver Viborg FF, at Louise Bondgaard Godsk, der er medejer og finansdirektør i Himmerlandskød, i sit kandidatur lagde vægt på, at hun er drevet af at udvikle og se nye muligheder. Jesper Slot er grundlægger af og direktør i Viborg-virksomheden Vexa.

Peter Froulund er administrerende direktør i Danmarks Ishockey Union og tidligere branding- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank gennem 25 år.

Sidstnævnte er i øvrigt selverklæret Brøndby-fan og hyppig paneldeltager i diverse fodboldprogrammer – blandt andre Brøndby-podcasten BrøndbyLyd.

Peter Froulund har imidlertid ikke haft nogen betænkeligheder ved at stille op til bestyrelsen i Viborg FF, fortæller han til Tipsbladet.

– Nej, det har jeg ikke. At sidde i en bestyrelse handler om at levere et stykke professionelt arbejde indenfor det område, man har talt med formanden og næstformanden om. At være fan af en fodbold er noget andet, så for mig er de to ting adskilt.

Kan du forstå, hvis nogen rynker på næsen over det?

– Jeg ser det ikke som et problem, og det kan jeg heller ikke forstå, hvis andre gør. Der er kæmpestor forskel på at levere en vare i et bestyrelseslokale og så sidde og se en fodboldkamp. Det er to forskellige ting.

Peter Froulund har i sit tidligere job blandt andet været med til at stå for sponsoratet mellem Arbejdernes Landsbank og Brøndby IF. Partnerskabet blev etableret i 2014.

Peter Froulund (til venstre) har som tidligere branding- og kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank stået for sponsoratet i Brøndby IF. Foto: Brøndby IF.

Glæder sig til Viborg-post

I stedet glæder Peter Froulund sig til at trække i arbejdstøjet.

– Jeg har haft nogle gode samtaler med formandskabet i forsommeren og henover sommeren. I dem synes jeg, de præsenterede et ambitiøst, bæredygtigt og realistisk projekt med store ønsker om udvikling. Det vil jeg gerne bidrage til.

Peter Froulund kommer med stor erfaring fra den kommercielle verden, som han håber at kunne bidrage med.

– Jeg har kigget udefra, og har siddet på den anden side af bordet rent kommercielt i forhold til indkøb af sponsorater i Superligaen. På den baggrund håber jeg at kunne bidrage med, hvad man som virksomhed og køber skal kigge på, og hvor man kan optimere lidt på den front. Selvom der har siddet dygtige mennesker i Viborg FF i rigtig mange år, håber jeg at kunne komme med et nyt perspektiv udefra.

Rent sportsligt er Viborg FF placeret i den lidt tungere ende af Superligaen, hvor de grønblusede er placeret lige over nedrykningsstregen med 13 point – to flere end FC Fredericia og seks flere end Vejle Boldklub.

Senere onsdag står den på pokalfodbold mod netop FC Fredericia.





Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne