I 2011 stod det offensive midtbanetalent Harry Forrester ved en skillevej, der involverede både Christian Eriksen og Uwe Rösler.
Han var dengang på kontrakt i Aston Villa, hvor han under en turnering i Hong Kong viste sig flot frem. Det fik Ajax til at invitere Harry Forrester på et prøveophold, alt imens Brentford også viste interesse.
Brentford var dengang under ledelse af Uwe Rösler, der begyndte at miste tålmodigheden under Harry Forresters prøveophold i Ajax.
– Prøveperioden i Ajax skulle egentlig kun tage en uge. Så blev det ændret til to uger, og til sidst ville de have mig til at blive i en måned. Alt imens spurgte Uwe Rösler, om jeg havde tænkt mig at skrive under med Ajax, da han gerne ville vide besked, siger Harry Forrester i et interview til Brentfords hjemmeside og tilføjer:
– Jeg besluttede mig for, at det ville være bedst at spille førsteholdsfodbold i Brentford, hvor målsætningen var at rykke op i The Championship indenfor to år. I Ajax ville jeg også blive en del af førsteholdet, men Christian Eriksen ville stå i vejen, da han spillede min position.
Skiftet til Brentford gik dog til at starte med ikke som håbet for Harry Forrester.
– Der var stor konkurrence, men jeg var også frustreret, da jeg regnede med, at jeg ville spille lidt mere. Særligt fordi folk ikke præsterede helt vildt godt. For at være ærlig var jeg nok heller ikke i den helt rette form i forhold til at spille League One-fodbold.
Der var dog også andre ting, som gjorde opholdet bittersødt for Harry Forrester, selvom han i sit andet år nød stor succes.
Han kunne ikke lide Uwe Röslers stil.
– Jeg brød mig ikke om at arbejde i det miljø. Men det år i Brentford var nok et af mine bedste, indtil jeg tog til Rangers. Selvom jeg ikke brød mig om miljøet, nogle af de ting der skete og måden jeg blev behandlet på, så fik han (Uwe Rösler) nok den bedste udgave af mig frem. Det kan jeg ikke være så kritisk overfor.
Harry Forrester og Uwe Rösler arbejdede sammen i to år fra 2011-2013. Herefter tog offensivspilleren til Doncaster, mens Uwe Rösler drog til Wigan i december samme år.
Nu har Harry Forrester, 33 år, indstillet fodboldkarrieren, mens Uwe Rösler som bekendt er træner i AGF.
LIVE
LIVE: Jensen og Tingager med skadesopdateringer
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’
NYHEDER
– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
NYHEDER
Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
TOPNYHED
Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
HELT VILDT
Carlo Holse med historisk præstation
NYHEDER
Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’
INTERVIEW
Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien
TOPNYHED
FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt
NYHEDER
Osula får comeback i stor Newcastle-skuffelse
Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller
NYHEDER
– Helt særlig situation med Dolberg
Haaland: ‘Jeg er så stolt’
‘Han er røvirriterende’
INTERVIEW
Hylder Andreas Maxsø: Skulle fjerne Cornelius
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
Gustav Isaksen på tavlen
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
AVIS
På rov i FC Nordsjælland?
INTERVIEW
Svensson: Det er ret blandede signaler, han sender
INTERVIEW