Brød sig ikke om Röslers stil

Den tidligere engelske midtbanespiller Harry Forrester nød ikke tiden under Uwe Rösler. De arbejdede sammen i Brentford.



I 2011 stod det offensive midtbanetalent Harry Forrester ved en skillevej, der involverede både Christian Eriksen og Uwe Rösler.

Han var dengang på kontrakt i Aston Villa, hvor han under en turnering i Hong Kong viste sig flot frem. Det fik Ajax til at invitere Harry Forrester på et prøveophold, alt imens Brentford også viste interesse.

Brentford var dengang under ledelse af Uwe Rösler, der begyndte at miste tålmodigheden under Harry Forresters prøveophold i Ajax.

– Prøveperioden i Ajax skulle egentlig kun tage en uge. Så blev det ændret til to uger, og til sidst ville de have mig til at blive i en måned. Alt imens spurgte Uwe Rösler, om jeg havde tænkt mig at skrive under med Ajax, da han gerne ville vide besked, siger Harry Forrester i et interview til Brentfords hjemmeside og tilføjer:

– Jeg besluttede mig for, at det ville være bedst at spille førsteholdsfodbold i Brentford, hvor målsætningen var at rykke op i The Championship indenfor to år. I Ajax ville jeg også blive en del af førsteholdet, men Christian Eriksen ville stå i vejen, da han spillede min position.

Skiftet til Brentford gik dog til at starte med ikke som håbet for Harry Forrester.

– Der var stor konkurrence, men jeg var også frustreret, da jeg regnede med, at jeg ville spille lidt mere. Særligt fordi folk ikke præsterede helt vildt godt. For at være ærlig var jeg nok heller ikke i den helt rette form i forhold til at spille League One-fodbold.

Der var dog også andre ting, som gjorde opholdet bittersødt for Harry Forrester, selvom han i sit andet år nød stor succes.

Han kunne ikke lide Uwe Röslers stil.

– Jeg brød mig ikke om at arbejde i det miljø. Men det år i Brentford var nok et af mine bedste, indtil jeg tog til Rangers. Selvom jeg ikke brød mig om miljøet, nogle af de ting der skete og måden jeg blev behandlet på, så fik han (Uwe Rösler) nok den bedste udgave af mig frem. Det kan jeg ikke være så kritisk overfor.

Harry Forrester og Uwe Rösler arbejdede sammen i to år fra 2011-2013. Herefter tog offensivspilleren til Doncaster, mens Uwe Rösler drog til Wigan i december samme år.

Nu har Harry Forrester, 33 år, indstillet fodboldkarrieren, mens Uwe Rösler som bekendt er træner i AGF.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brasilien – Japan

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko