Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Den amerikanske gigant Wasserman har købt den danske virksomheds fodboldafdeling.



Det er netop blevet meldt ud, at det store danske agentfirma People in Sports’ fodboldafdeling er blevet opkøbt af den amerikanske virksomhed Wasserman.

Wasserman er en kæmpe spiller på markedet inden for underholdningsindustrien, hvor de særligt er store, når det kommer til musik og fodbold.

I forvejen har de allerede navne som Federico Valverde, Manuel Akanji og John Stones under deres vinger, men paraplyen kommer nu også til at gælde store danske fodboldspillere som Elias Jelert, Marcus Ingvartsen, Mads Bech Sørensen, Wessam Abou Ali, Sebastian Otoa med flere.

Casper Grønn Spiele og Jacob Krüger Andersen, der er partnere i People in Sport, fortsætter i forbindelse med opkøbet deres rolle som agenter hos Wasserman og er meget begejstrede for aftalen, der er landet.

– People in Sport er vokset ind i en stærk markedsposition i Skandinavien, med et omdømme for at kombinere lokalkendskab med international rækkevidde. Med støtten fra et globalt powerhouse som Wasserman er vi overbevist om, at det vil tage vores arbejde, rækkevidde og indflydelse til nye højder, siger Casper Grønn Spiele i pressemeddelelsen, inden kompagnonen uddyber:

– At blive en del af Wasserman repræsenterer et naturligt skridt i udviklingen af fodboldbranchen. Det giver spillerne adgang til en global platform, samtidig med at der sikres kontinuitet i værdier, relationer og ekspertise.

People in Sports’ håndboldafdeling forbliver i egne rækker. Det er kun fodboldrepræsentationen, der er opkøbt.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig