Dansk klub mister profil: Rejser 8700 kilometer

Nykøbing-profilen Elias Gärtig skal på noget af en rejse, da han har skrevet kontrakt med Las Vegas Lights FC i den næstbedste række i USA. Tipsbladet har talt med ham om eventyret i USA.



Fra Nykøbing Falster til Las Vegas. 

Der er en rejse på hele 8.708 kilometer, men den tur skal danske Elias Gärtig tage lige om lidt. 

Nykøbing-profilen skal nemlig på eventyr i Las Vegas, hvor han har skrevet under med Las Vegas Lights FC i den næstbedste række i USA. 

Danskeren fortæller, at han har fået en enestående mulighed. 

– Det skete lige omkring, at jeg var i dialog med Nykøbing om en forlængelse. I mit agentfirma har jeg en spiller, der allerede er derovre. Pludselig kom Las Vegas på banen, fordi de manglede en stopper. Så var jeg bare enig med agent og Nykøbing, at det var en mulighed, som jeg ikke kunne sige nej til, siger Elias Gärtig i et interview med Tipsbladet.

Hvad er dine forventninger til opholdet?

– Jeg glæder mig helt vildt. Det er jo en drøm at komme til udlandet for at spille. Jeg tænker, at niveauet er relativt højt, da jeg kan se på spillerne i den næstbedste række i USA. 

Las Vegas er kendt for at være en by, hvor der er gang i den, og den 21-årige forsvarer tror også, at det bliver en vild oplevelse.

– Jeg har været i Las Vegas med min kæreste før, og det er noget, som jeg ser frem til, og det bliver noget specielt. Jeg glæder mig rigtig meget til at bo i USA. 

Det er jo langt væk, hvordan bliver det?

– Det må man sige, at det er. Jeg er så heldig, at jeg kan have min kæreste med i et par måneder ad gangen, så det hjælper på det. Jeg skulle gerne være hjem igen til jul, så jeg kan fejre det. Det bliver okay.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sk__rmbillede_2024-08-06_085804

Foto: Las Vegas Lights FC

Fedt hvis MLS ringer
Den danske forsvarer håber, at han kan bryde igennem i USA, så der venter ham en god karriere i USA.

– Jeg tror, at USL lander omkring 1. division. Jeg kan se, at nogle spillere har spillet på en højere hylde. Jeg kan også se det på de skandinavere, der er på holdet, og der er en nordmand på holdet lige nu. Han har spillet i Fredrikstad, der lige er rykket op i Eliteserien. Der er nogle svenskere, der har spillet i den bedste og næstbedste række i Sverige. Det er under Superligaen, men vi er omkring 1. division, siger danskeren og tilføjer.

– Det er jo klart, at målet er at spille på så højt et niveau som muligt. Jeg ved ikke, hvor langt MLS ligger fra USL. Hvis der skulle komme sådan nogle muligheder, så er det selvfølgelig rigtig fedt. 

Den nu tidligere Nykøbing-profil fortæller, at den danske 2. divisionsklub har været meget hjælpsom i forhold til at få skiftet på plads.

– Jeg har været rigtig glad for at være i Nykøbing, og de har nogle ambitioner om at rykke op, så Claus fremlagde et fint projekt.

– Jeg snakkede med Claus (Nykøbing-manager Claus Jensen, red.) omkring Las Vegas, og der var fuldt forståelse for, at det var en rigtig fed mulighed. Han har støttet mig fuldstændig hele vejen, og Claus har hjulpet en del til. Nykøbing har hjulpet mig meget, og det har jeg været rigtig glad for, siger Elias Gärtig til Tipsbladet. 

21-årige Gärtig har skrevet under på en kontrakt med halvandet år med option på et ekstra år.

Las Vegas Lights FC er lige nu nummer seks i USL, Western Conference. 

Danskeren spillede 27 kampe for Nykøbing FC i 2. division i den seneste sæson, og han har tidligere været en del af Brøndby IF.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

Skal denne angriber nu til Superligaen?

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Nu forklarer Noah Nartey

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stjerner rammer eksklusiv klub

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Interessant afsløring

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’