Sammen med makkerne Jack Aitken og Earl Bamber har den danske racerkører Frederik Vesti for alvor fundet farten i den sidste del af sæsonen.
I september vandt Cadillac-mandskabet sit første løb i dette års Imsa-serie, og lørdag gentog trioen bedriften med en sejr på banen Road Atlanta.
Det skete i titimersløbet Motul Petit Le Mans, der er en del af USA’s bedste sportsvognsserie.
I kvalifikationen forinden havde Aitken kørt sig til en andenplads, men tog føringen, da løbet blev sat i gang.
Mens newzealænderen var om bord, punkterede sportsvognen og måtte en tur i pit. Men bilen nåede tilbage til fronten, og Vesti var med til at udbygge forspringet.
Cadillacen bevarede føringen og tog sejren med 5,2 sekunder til nærmeste modstander, mens Kevin Magnussens BMW-hold endte på niendepladsen.
Tredjepladsen i løbet var nok til at sikre Porsches Matt Campbell og Mathieu Jaminet den samlede titel.
Frederik Vesti kæmper til daglig for at få foden ind i Formel 1 og har en stor rolle som reserve og simulatorkører for Mercedes, men når han har fri fra sine Formel 1-forpligtelser, kører han sportsvogn for Cadillac.
Om Frederik Vesti fortsætter som sportsvognskører hos Cadillac i næste sæson, er endnu uvist. Danskeren har brugt rigtig meget af året på lobbyarbejde for at komme i Formel 1, og han havde håbet at få en plads hos netop Cadillac, der træder ind i motorsportens kongeklasse efter årsskiftet.
Men da Cadillac skulle vælge personel, pegede man på de erfarne Formel 1-kørere Sergio Perez og Valtteri Bottas. Det var danskeren mildt sagt forundret over, men måtte sande, at han nok heller ikke i 2026 bliver Formel 1-kører.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED