Joachim Andersen er blevet en fast mand i Kasper Hjulmands landsholdstrup og er også en nøglespiller for Crystal Palace i Premier League, men uden for kridtstregerne har han også andre interesser – blandt andet at investere.
Det fortæller den danske landsholdsspiller i et interview med Forbes.
Her afslører Joachim Andersen, at han har investeret i forskellige ting. Det drejer sig blandt andet om techfirmaer, heriblandt app’en AirHelp, der hjælper folk med at få kompensation for aflyste flyafgange, og app’en Bellabeat, der er en sundhedsapp for kvinder, mens han også er investor i tøjmærket Han Kjøbenhavn.
Investeringerne skal hjælpe den i dag 26-årige forsvarsspiller, når karrieren som fodboldspiller engang er forbi.
– For mig er det vigtigste det økonomiske afkast. Jeg kan selvfølgelig godt lide at blande det lidt. For eksempel er tøjmærket noget, jeg er rigtig interesseret i, og jeg holder meget af mode.
– Jeg forsøger at skabe en platform, så jeg har de bedste muligheder i fremtiden, siger Joachim Andersen til Forbes.
Han fortæller endvidere, at hans far, forretningsmanden Jacob Andersen, har hjulpet ham i den forbindelse.
– Jeg er altid blevet oplært, især af min far, til at tænke over, hvad man vil efter sin karriere. Nu har vi en chance for at lave nogle smarte investeringer, så man kan have så mange penge som muligt efter karrieren. Det har altid været mit mål, siden jeg begyndte at tjene nogle seriøse penge i min karriere. Det har altid været i mine tanker.
– Vi (fodboldspillere, red.) er i en heldig position, hvor vi kan tjene mange penge og spare op til et liv bagefter, siger Joachim Andersen til Forbes.
26-årige Joachim Andersen kom sidste sommer til Crystal Palace, hvor han har kontrakt frem til 2026. Han har tidligere været i FC Twente, Sampdoria, Lyon og Fulham.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
