Dansk profil vender hjem: ‘Jeg er gået ned i løn’

Vito Hammershøy-Mistrati er tilbage i dansk fodbold, da B.93 har skrevet kontrakt med den tidligere Superliga-profil. Tipsbladet har talt med ham om at vende hjem til Østerbro.



Ude er godt, men hjemme er bedst.

Vito Hammershøy-Mistrati fik sin fodboldopvækst i Østerbro-klubben B.93, og nu vender den tidligere Superliga-profil hjem.

Profilen har nemlig skrevet under på en kontrakt gældende til sommeren 2027 efter et ophold i svenske Norrköping, og smilet er stort.

– Jeg har valgt at tage til B.93, da det er min barndomsklub. Det er en klub, der gør det anderledes end alle andre. Jeg har bare haft en drøm at spille for B.93, uden at det skal lyde kliche-agtigt. Jeg synes bare, at B.93 er en mega-fed klub, så da de henvendte sig, synes jeg, at det var en rigtig fed idé, siger Vito Hammershøy-Mistrati i et interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg tænkte, at B.93 var klart det fedeste, og så tilbød de mig en god pakke, så det føles bare rigtigt.

Havde du muligheder i Superligaen?

– Nej, der var ikke noget fra Superligaen.

Da NordicBet Liga-klubben bød sig til, var der ikke meget tvivl hos danskeren, også selvom han skal spille i NordicBet Ligaen.

– Det var ikke sådan, at jeg ville hjem under alle omstændigheder til Danmark. Jeg synes, at det er mega-fedt at være ude, men det er også rigtig skønt at være hjemme

Hvad tænker du om, at du skal spille i NordicBet Ligaen?

– Det har jeg ikke tænkt så meget over. Jeg ved, at vi ikke ligger så godt i tabellen, så jeg har tænkt, at vi skulle væk fra nedrykningspladserne. Jeg har egentlig bare tænkt, at jeg skal spille i B.93.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Anika Burden-Hansen

Lønnedgang

Tipsbladet har tidligere kunnet erfare, at Vito Hammershøy-Mistrati fik lov til at skifte gratis, men den tidligere Superliga-profil har dog måttet sluge en kamel ved skiftet.

– Jeg er selvfølgelig gået ned i løn, men vi fandt en rigtig fin løsning med Norrköping, og B.93 har også givet mig en rigtig fin løsning. Man bliver ikke rig af det i B.93, men jeg kan leve af det. Det kan sagtens løbe rundt.

For Østerbro-drengen er B.93 nemlig noget helt specielt.

– Jeg tror dem, der har været til B.93’s hjemmekampe, kan skrive under på, at det er en unik oplevelse. Der bliver spillet interessant fodbold. Det er bare anderledes end at gå på stadion alle andre steder. Man spiller midt inde i byen. Det er bare totalt fedt, synes jeg.

Er det også en drøm at få B.93 op i Superligaen en dag?

– Det kunne være drømmen. Det kunne fandeme være stort, men jeg er slet ikke der nu. Lige nu er det bare overlevelse, og hvis vi klarer det, så kan man drømme om en top seks-placering i næste sæson. Jeg tror ikke, at klubben er, hvor man skal i Superligaen endnu. Jeg tror, at man skal etablere sig som et midterhold i 1. division, inden man begynder at budgettere med, at man skal i Superligaen, siger 32-årige Hammershøy-Mistrati til Tipsbladet.

B.93 har noget at kæmpe med i NordicBet Ligaen, da Østerbro-klubben er nummer 10 ud af 12 i rækken inden forårssæsonen.





Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg



LIVE

TransferLIVE: Nu sker det


Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Nu går de all-in på Højlund

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

De to er Superligaens mest værdifulde spillere


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Monstertransfer i Premier League?

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen



Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Gareth Southgate i chokskifte?

Nu bekræfter FCK

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Morten Hjulmand til storklub?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chokerstatning for Thomas Frank?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Klar melding om Morten Karlsen

In or out? FCK har brug for klarhed!



Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Kaoskamp ved klub-VM

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt



Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Tour de France 2025: Se spritnyt show