Dansk profil vender hjem: ‘Jeg er gået ned i løn’

Vito Hammershøy-Mistrati er tilbage i dansk fodbold, da B.93 har skrevet kontrakt med den tidligere Superliga-profil. Tipsbladet har talt med ham om at vende hjem til Østerbro.



Ude er godt, men hjemme er bedst.

Vito Hammershøy-Mistrati fik sin fodboldopvækst i Østerbro-klubben B.93, og nu vender den tidligere Superliga-profil hjem.

Profilen har nemlig skrevet under på en kontrakt gældende til sommeren 2027 efter et ophold i svenske Norrköping, og smilet er stort.

– Jeg har valgt at tage til B.93, da det er min barndomsklub. Det er en klub, der gør det anderledes end alle andre. Jeg har bare haft en drøm at spille for B.93, uden at det skal lyde kliche-agtigt. Jeg synes bare, at B.93 er en mega-fed klub, så da de henvendte sig, synes jeg, at det var en rigtig fed idé, siger Vito Hammershøy-Mistrati i et interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg tænkte, at B.93 var klart det fedeste, og så tilbød de mig en god pakke, så det føles bare rigtigt.

Havde du muligheder i Superligaen?

– Nej, der var ikke noget fra Superligaen.

Da NordicBet Liga-klubben bød sig til, var der ikke meget tvivl hos danskeren, også selvom han skal spille i NordicBet Ligaen.

– Det var ikke sådan, at jeg ville hjem under alle omstændigheder til Danmark. Jeg synes, at det er mega-fedt at være ude, men det er også rigtig skønt at være hjemme

Hvad tænker du om, at du skal spille i NordicBet Ligaen?

– Det har jeg ikke tænkt så meget over. Jeg ved, at vi ikke ligger så godt i tabellen, så jeg har tænkt, at vi skulle væk fra nedrykningspladserne. Jeg har egentlig bare tænkt, at jeg skal spille i B.93.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Anika Burden-Hansen

Lønnedgang

Tipsbladet har tidligere kunnet erfare, at Vito Hammershøy-Mistrati fik lov til at skifte gratis, men den tidligere Superliga-profil har dog måttet sluge en kamel ved skiftet.

– Jeg er selvfølgelig gået ned i løn, men vi fandt en rigtig fin løsning med Norrköping, og B.93 har også givet mig en rigtig fin løsning. Man bliver ikke rig af det i B.93, men jeg kan leve af det. Det kan sagtens løbe rundt.

For Østerbro-drengen er B.93 nemlig noget helt specielt.

– Jeg tror dem, der har været til B.93’s hjemmekampe, kan skrive under på, at det er en unik oplevelse. Der bliver spillet interessant fodbold. Det er bare anderledes end at gå på stadion alle andre steder. Man spiller midt inde i byen. Det er bare totalt fedt, synes jeg.

Er det også en drøm at få B.93 op i Superligaen en dag?

– Det kunne være drømmen. Det kunne fandeme være stort, men jeg er slet ikke der nu. Lige nu er det bare overlevelse, og hvis vi klarer det, så kan man drømme om en top seks-placering i næste sæson. Jeg tror ikke, at klubben er, hvor man skal i Superligaen endnu. Jeg tror, at man skal etablere sig som et midterhold i 1. division, inden man begynder at budgettere med, at man skal i Superligaen, siger 32-årige Hammershøy-Mistrati til Tipsbladet.

B.93 har noget at kæmpe med i NordicBet Ligaen, da Østerbro-klubben er nummer 10 ud af 12 i rækken inden forårssæsonen.




Slagter Slot: Alt er galt!

Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Udvist to gange på 16 minutter

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Flere Brøndby-spillere ude med skader

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

– Det gør ondt og gør mig ked af det

AGF videre efter stort pokaldrama

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Ingen bud på Brian Riemer

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Freder Superliga-boss

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Kan erstatte brandvarm dansker

‘Brøndby var millimeter fra’

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Thomas Frank besøger dansk klub

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Officielt: Riemer forlænger – her er kontrakten

Hentet af ambulance

Sammenligner stjerne med Daniel Agger

‘Nærmest et karaktermord’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Rystet efter nederlag

Dansk stjerne bekymret – VM i fare?

Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året

Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar

Lazio puffer til skævt tårn i Pisa

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Skuffer fælt

Stjerne i Superligaen – utur i Norge