Dansk træner fyret: ‘Vidste det var noget lort’

Janus Blond er blevet fyret som cheftræner i 3. divisionsklubben Holbæk, og han er ærgerlig over, at det er slut, fortæller Blond til Tipsbladet.



Farvel og tak.

Den tidligere OB-assistent Janus Blond blev kaldt ind på kontoret, og der ventede ikke en lønforhøjelse.

Meldingen var klar fra Holbæk-ledelsen: ‘Du er fyret’.

Den ambitiøse 3. divisionsklub har ikke være tilfreds med præstationerne, og det koster nu Blond jobbet.

– En fyring er aldrig fed, og det er selvfølgelig frustrerende. Der er ikke så meget farligt i det. Jeg blev kaldt til en samtale, og de fortalte, at de ville prøve noget andet, og at vi var gået lidt i stå. De ville gerne have haft nogle flere point på kontoen, og det kunne jeg give dem ret i, i forhold til de sidste fem kampe. Der fik vi ikke det, som vi havde regnet med. Det kunne jeg ikke være uenig i, fortæller Janus Blond indledningsvist til Tipsbladet.

Det sværeste var faktisk at fortælle min datter det. Hun blev ked af det.

Janus Blond, Tidligere Holbæk-træner

Holbæk endte som nummer seks i den seneste sæson af 3. division, men i denne sæson har mandskabet haft langt større ambitioner, og det endte med at bide Blond i røven.

Lige nu er Holbæk nummer seks i tabellen, hvor mandskabet er gået på vinterpause.

– Jeg synes, at vi skulle gå efter oprykningen i år, fordi vi var tæt på Frem og Ishøj, der rykkede op senest, samt Brabrand og FA 2000, der rykkede ned. Jeg har også lagt et pres på mig selv, da jeg selv synes, at vi skulle springe et mellemår over og gå efter en oprykning. Når man sætter sig nye mål og ikke indfrier dem, så er man jo fyringstruet. Jeg vidste godt, da vi tabte den sidste med 0-1 til Avarta, der var det noget lort.

– Efter 11 kampe var vi de store stjerner, og vi havde over to point i snit. Derefter tabte vi fire ud af fem kampe, og når man gerne vil rykke, så er det jo et kæmpe problem at tabe fire ud af fem. Det, der ærgrer mig mest, er, at jeg gerne vil rykke op med holdet til sommer. Det er jeg nemlig ikke i tvivl om, at holdet gør.

47-årige Blond slår fast, at han ikke er sur over fyringen.

– Jeg råbte heller ikke til det møde, som jeg var til. Det foregik stille og roligt. Jeg lyttede til dem, og så sagde jeg, at jeg ville komme med nogle kommentarer. Det var rigtig fint, og vi gav hånden bagefter. En af mine trænerkolleger har sagt: ‘Hvis man ikke er blevet fyret, så har man ikke været lang nok tid i fodbold’. Det er jo reelt set min første fyring.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Holbæk

Datter blev ked af det

Det var dog én på hjemmefronten hos Blond, der havde svært ved fyringen.

– Det sværeste var faktisk at fortælle min datter det. Hun blev ked af det. Han forbandt det med at blive fyret som om, at hendes far ikke duede. Så snakkede vi om det, og så blev hun god igen. Nu er der lidt flere aftener, hvor jeg er hjemme, og det er positivt. Når noget slutter, starter noget andet.

Janus Blond nåede både at være cheftræner og sportschef i Holbæk, og det har lært ham meget.

– Jeg skulle have truffet nogle hårdere beslutninger over for medarbejdere, og så har jeg haft nogle situationer, hvor jeg måske skulle have trukket vejret og gennemtænkt nogle ting. Sådan er det jo som sportschef og træner. Det har været fantastisk at være i Holbæk. Det har været super søde mennesker.

Den nye mand i spidsen for Holbæk er den tidligere Ishøj-træner Erdogan Aslan, og Janus Blond har faktisk tilbudt sin hjælp, selvom han er blevet fyret.

– De får en dygtig træner i Erdogan. Vi er samme årgang, og vi har fulgt hinanden i ungdomsfodbold. Han er super dygtig, og jeg ønsker bare ham, klubben og specielt holdet alt muligt held og lykke. Jeg skrev tillykke til Erdogan i går, og jeg har tilbudt ham af egen fri vilje noget hjælp angående træningskampe og spillere, der har været væk med skader. Spillerne ligger mig nært.

Nu skal den tidligere Holbæk-træner finde noget nyt at tage sig til. Julen bliver dog brugt på hjemmebag og god mad.

– Jeg blev færdig med off-season i tirsdags, så er det hyggeligt, at jeg kan julehygge med familien. Når man har haft juleferie, vil man gerne i gang igen, afslutter Janus Blond til Tipsbladet.

Lige nu har Holbæk fire point op til Brønshøj på andenpladsen, der giver en plads i næste sæson af 2. division.





10. klubskifte i Italien: Dansker er ellevild



LIVE

TransferLIVE: De har budt på Mads Roerslev


10. klubskifte i Italien: Dansker er ellevild

Gensidig inkontinens på Stamford Bridge



– Skal leve med at være voldsomt fyringstruet

Opsigtsvækkende udmelding efter ny United-fadæse

Manchester City smadrede modstander

Ellevild med Oscar Højlund: Virkelig speciel!

Ærgrer sig over salg af dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: San Diego FC køber og forgylder Dreyer 


Robert Skov blev den store helt

Manchester United flopper hjemme mod Brighton

Afsløring: Stort skifte – dansker set i lufthavn

I svime over Dreyer-køb: Overraskende billigt!



HELT VILDT

Ser dansker som et emne for City og Real Madrid


Nartey: ‘Selvfølgelig bliver man frustreret’

‘AGF tror sindssygt meget på ham’

Forlænger Bischoff med BIF? – ‘Jeg aner det ikke’

Afsløring: Bayern München i dialog om eks-FCM’er

Alan Shearer med transferbøn til Manchester United


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Kæmpetransfer – scorer kongeløn i Manchester City

Kaldt assistenten med kniven – nu svarer Birk igen

Brandvarm – Sebastian Grønning med kæmpe succes 

Afsløring: Hertha Berlin henter Sebastian Grønning



AGF’er afviser: Overhovedet ikke en tanke

Thomas Frank overbevist: De tager titlen!

Målrig affære mellem champagnedrenge og normannere

Løbetur på taget med Rösler: – Har været vildt øm

Bo Henriksen: Jeg er ikke så vigtig

Her har udlejet FCM-spiller aldrig været bedre

Arsenal dummer sig mod Aston Villa

Katastrofekurs: VK og Vestergaard får hård medfart


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Zlatan bekræfter interesse i stjerne

Rasende efter kæmpe transferbrøler

Vanvittig afslutning! Brentford taber i overtiden

Grabara skudt i sænk af Bayern

Skal Alves væk? Her er Frederik Birks svar

Afsløring: Trabzonspor byder igen på Alves

Damsgaard til Arsenal? Han er tæt på verdensklasse

Kasper Schmeichel har is i maven

Brøndby vinder i målrig testkamp

Youssef Toutouh scorer nyt trænerjob

FCK sejrer i første træningskamp

Lasse Schöne pønser på overraskende karriereskifte

AGF-boss med kritik: Det strider mod alt

Onugkha får chancen for FCK

AaB træner 30 procent mere: Skal være et helvede

Chokskifte? Ny bejler i dialog med Neymar

Forlader asiatisk job: Åben for Brøndby-retur

Lovpriser PL-dansker: ‘Han er markant bedre’

Profil nærmer sig Viborg-exit: ‘Mest sandsynligt’

Afsløring: Rosenørn tæt på islandsk storklub

Oscar Højlund i ekstase

– Jeg ville aldrig få chancen i Silkeborg