Tipsbladet i Helsingør.
Alexander Zorniger vil uden tvivl blive husket for mange gode ting fra sin tid i Brøndby, og en af disse var at få det optimale ud af Christian Nørgaard. Den danske midtbanegeneral udviklede sig fra at være en ineffektiv offensivspiller til at være en suveræn balancespiller på Zornigers midtbane, og det har ført ham til Premier League, hvor han i dag er anfører for Brentford.
Ja, hvis Christian Nørgaard nogle gange niver sig en gang eller to i armen over sin fodboldkarrieres udvikling, så forstår man hvorfor.
Det må midtbanespilleren også gøre, for hans karriere kunne have været helt anderledes, hvis ikke Alexander Zorniger havde omskolet ham. Før tyskeren stødte til, var Nørgaard nemlig i dialog mod sine rådgivere, og det kunne have ført til et skifte til to andre danske klubber.
– Nogle gange skal man huske på, når man synes, det er surt, at man har tabt til United på Old Trafford, at for fem-seks år siden, inden Zorniger kom, der snakkede jeg med mine rådgivere. Der var det Viborg eller Lyngby, som jeg havde mulighed for, fordi jeg havde haft en dårlig periode under Auri (Skarbalius, red.), da han var inde efter Thomas (Frank, red.), siger Christian Nørgaard og fortsætter:
– Sidste skud i bøssen i forhold til Brøndby var Zorniger, og der var mange, der ikke havde troet, at han passede til min måde at være spiller på. Men pludselig vendte det, og så står man her fem-seks år senere og har næsten 25 landskampe og er i gang med sin tredje sæson i Premier League. Det er vildt, hvor små ting i fodbold, der kan afgøre ens skæbne.
Christian Nørgaard kom ikke yderligere ind på forbindelsen til Viborg og Lyngby dengang, og hvor tæt på et skifte reelt var.
Sikkert er det, at Zorniger som nævnt rykkede Christian Nørgaard tilbage på banen, og det havde hurtigt en forbløffende effekt. Noget, som Nørgaard i dag også taler med sin nuværende cheftræner Thomas Frank, der altså brugte ham markant mere offensivt i Brøndby-tiden, om.
– Det hjalp dengang (at han blev rykket tilbage på banen, red.). Jeg lavede jo ikke nogle mål eller assists, så det var på tide, der var kommet en træner, så jeg ikke skulle ligge der. Det snakker jeg ofte med Thomas om, for det var meget ham, som spillede mig som tier eller selv som venstre kant, og der skete ikke meget foran kassen, lyder det med et grin fra Nørgaard.
Man kan forestille sig, at de to har hygget sig gevaldigt over, at Thomas Frank dengang kunne se så forkert. I dag er Christian Nørgaard da også fast placeret på midtbanen, hvor han spiller fra start hver gang, hvis han er kampklar.
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Sønderjyske slår FCM i sent drama
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Biereth og Dolberg bryder måltørke
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Pogba er lettet
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE