To mål i tre sine første tre kampe og en aktuel førsteplads i Eliteserien med Fredrikstad.
Ja, året er startet godt for den danske angriber Emil Holten, der i slutningen af februar blev udlejet fra Elfsborg til Fredrikstad FK. Og det lægger han heller ikke selv skjul, da Tipsbladet fanger ham på en fridag, som bruges på en flytning.
– Det har været fedt. Drengene er rigtig søde, og det er en meget professionel gruppe, der virkelig går op i detaljerne. Jeg er kommet godt ind i det socialt hurtigt. Vi havde så nogle dårlige træningskampe resultatmæssigt, men vi er kommet rigtig godt fra start, og det hjælper jo altid på tilværelsen, at man vinder nogle kampe, siger Emil Holten over en telefonforbindelse.
At den tidligere Esbjerg fB-bomber i februar blev udlejet fra Elfsborg til Fredrikstad, var måske noget overraskende.
Elfsborg havde selv hentet Emil Holten så sent som i sommer, og efteråret bød også med fin spilletid i det svenske. Men i vinterpausen kom en spændende mulighed i spil, og det ændrede danskerens situation i klubben.
– Det var lidt specielt. Jeg var meget glad i Elfsborg og havde fået en del spilletid, men over jul var det tæt på et lejeophold til noget rigtig spændende og eksotisk, som Elfsborg også pludselig kunne se noget spændende økonomisk i. Så lige pludselig trænede jeg ikke med i et par dage i Elfsborg, og træneren begyndte at tænke, at jeg var videre, så jeg kom måske lidt bag i køen.
– Og da det eksotiske skifte så faldt igennem, tror jeg, at jeg stod et stod, hvor jeg ikke følte mig forrest i køen. Og jeg vil rigtig gerne spille hver gang, og det fik jeg mulighed for her i Fredrikstad. Det er jeg glad for, fortæller han.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Kan du fortælle mere om den eksotiske mulighed?
– Det ville have været rigtig fedt, men der er ingen grund til at snakke mere om det. Det faldt igennem til sidst, og det var ærgerligt, men det havde været sjovt. Man ved aldrig, hvad der sker, men det ligner lidt et “once in a lifetime”-tilbud, som ikke skete. Og sådan er det.
Da skiftet faldt igennem, kom Fredrikstad på banen, men det var ikke den eneste interesserede klub.
– Der var også noget i Polen om nogle lejeophold, fordi vinduet var lukket de fleste steder. Fredrikstad virkede sindssygt fedt og havde en sindssygt god plan, og det er et godt sted for mig. Vi skal også spille noget Europa League-kvalifikation, så det er bare et fedt projekt, lyder det fra Emil Holten.
Og som nævnt har starten altså været blændende. Med to sejre og seks point i tre ligakampe topper Fredrikstad Eliteserien, mens Emil Holten selv er startet inde i alle tre kampe med to mål til følge.
– Det er kommet lidt bag på mig. Budgetmæssigt skal vi spille med fra syvende- til tiendepladsen, tror jeg, men vi er gode, og der er store ambitioner. Folk vil være bedst i Norge på mange måder. Vi vil træne hårdest og få meget ud af det. Vi må se, hvad det ender med, for der er mange dygtige hold, så det er nok lidt urealistisk at snakke top tre eller top to. Men vi har en masse gode spillere og en god plan, lyder det til slut fra danskeren.
Emil Holten, 28 år, er i første omgang udlejet fra Elfsborg til Fredrikstad for hele 2025 – men hvis han fortsætter de gode takter, vil nordmændene nok gerne veksle lejeaftalen til en permanent en af slagsen.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
José Mourinho klarmelder dansker
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW