Det kører på skinner for Freyr Alexandersson og co. i danskerklubben Brann.
Efter 11 kampe er Brann således nummer to i Eliteserien med 23 point, og klubben har kun indkasseret to nederlag hidtil i sæsonen.
Og glæden over starten er da også stor hos Freyr Alexandersson, da Tipsbladet fanger ham et par dage før en svær udekamp mod de forsvarende mestre fra Bodø/Glimt.
– Det har været helt fantastisk! Vi er kommet til en klub med en tydelig strategi og et godt fundament, og vi er kommet med vores kompetencer og har prøvet at sætte vores aftryk.
– Men at komme ind i god klub og en fodboldgal by er bare en fornøjelse at være en del af, siger den islandske træner.
Freyr Alexandersson og hans mangeårige danske assistenttræner, Jonathan Hartmann, overtog fra den succesfulde træner Eirik Horneland, og de to har mest af alt haft fokus på at fortsætte de gode ting, der var i holdet, men samtidig få lagt nogle småting på.
Danske profiler
Cheftræneren er dog heller ikke bleg for at tilskrive en hel del af succesen til hans spillere, og nogle af dem er danske.

Brann har således både Emil Kornvig, Japhet Sery Larsen og Mads Kristian Hansen i spillertruppen, og alle tre får godt med spilletid.
– De gør det rigtig godt, alle tre, siger Freyr Alexandersson og tilføjer:
– Japhet og Kornvig har været her i længere tid og er nøglespillere for holdet. Kornvig spiller som 6er i vores system, hvor han er rigtig vigtig og har udviklet sig rigtig positivt, siden jeg havde ham i Lyngby. Han har udviklet til en 6er med vanvittig god løbekapacitet, god duelstyrke, og han er en af profilerne i ligaen.
– Japhet har god fart og er meget ærgerrig og aggressiv i sit forsvarsspil. Han er en utrolig stærk spiller med kompetencer, som mange trænere kigger efter. Han har også en stor personlighed.
– Mads Kristian er rigtig godt skolet fra FC Midtjylland og FC Nordsjælland, og han er kommet ind i en ny kultur og en ny spillestil og har måske taget lidt tid om at tilpasse sig, men kvaliteten og venstrebenet, han har, er rigtig højt niveau.
Snart bliver de også en tidligere Superliga-profil rigere, da Sævar Magnusson kommer på en fri transfer fra Lyngby Boldklub. Han lander i Brann søndag.
– Det bliver klasse. Sævar er en dygtig spiller og har gjort det fremragende i Superligaen. Han kommer til at passe rigtig godt ind.
– Vi spiller på en helt anden måde, end vi gjorde i Lyngby. Vi er stadig aggressive og intensive i defensiven, men vi står højere oppe på banen, og vi presser konstant. Vi har også bolden meget og skaber mange chancer, så måske får vi set nogle flere chancer om at få mål og assister til ham. Vi glæder os til at få ham, for han er fantastisk og en presspiller på højeste niveau, og vi ved, at han har kvaliteten til at være farlig, lyder det.
Brann skal møde Bodø/Glimt på udebane lørdag eftermiddag.

Uambitiøst? I lever i drømmeland, kære AGF’ere!

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

– Været irriteret på Steinlein mange gange

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Nyt bud på Victor Froholdt

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

FCK-gyser – ankesag trækker ud

Danskere imponerer stort: ‘En af ligaens profiler’

Chok: FC Barcelona vil have Superliga-profil

Fem bud på Viborgs nye træner

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Transfers på vej? Sådan ser Poulsen AGF-jobbet

Afslører: Tilbud afvist

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

10 Superliga-spillere, der skal på klubjagt

Superliga-kamp rykkes

Nu går de all-in på Højlund

Lebogang Phiri vender hjem?

Liverpool køber kæmpestjerne

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job

Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg

Var i dialog med FCK – derfor går han andre veje

CV afviser førstevalgs-snak: ‘Den stærkeste’

Afsløring: Brøndby tilbyder Nartey ny kontrakt

FCM jagter erstatning for stor profil

Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’

‘Tøffe’ roser AGF’s trænervalg

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC København får dispensation

Afsløring: Jakob Poulsen er ny cheftræner i AGF

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Kasper Høghs værdi er eksploderet

Afsløring: Mikkel Kallesøe skifter til AaB

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Afsløring: FCK forlænger med toptalentet Németh

Afsløring: Grønt lys til Grønbæks Genoa-skifte

Afsløring: FCK’s Mukairu-salg hænger i tynd tråd

Spår Poulsen store udfordringer: ‘Vanskeligt sted’

Her er Jens Hammer Sørensens nye job

Inter vil have ny angriber – som ikke er Højlund

Jakob Poulsen solgt: ‘Det var ikke vores plan’

AGF-træner jubler: Et af de største jobs i Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub henter Oskar Snorre

Officielt: AGF præsenterer Jakob Poulsen

PSG flopper fælt

Færdig i Superligaen?

Engelsk-brasiliansk målfest i Philly

Monstersalg i Superligaen? ‘Han er pengene værd’

AGF’er på vippen: Sådan ser transfer-fremtiden ud

Fyret i sommerferien: – Haft snak i telefonen