DBU-formand: Fodboldverdenen samler sig

Lanceringen af en europæisk Super League har samlet fodboldens magthavere i fælles front, siger Jesper Møller.



Det er ingen hemmelighed, at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) ikke altid har haft samme syn på diverse sager i fodboldverdenen.

Verdensforbundet Fifa har set landsholdsfodbolden blive presset af især Uefas guldæg Champions League i kampen om eksponering. Tanker om en markant udvidelse af klub-VM har været på tegnebrættet trods modstand fra Uefa.

Der har været kurrer på tråden mellem de magtfulde forbund flere gange, men der skulle blot én fælles fjende ind i billedet for at bilægge stridighederne.

De 12 storklubbers annoncering af en kommende Super League i en lukket liga er en trussel mod hele det fodboldsystem, hvor Fifa og Uefa er de to største aktører.

Formand for Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, er med ved den igangværende Uefa-kongres i Schweiz, hvor de 12 klubbers udmelding natten til mandag dansk tid har ryddet det meste af dagsordenen.

Han kunne tirsdag høre Fifa-præsident Gianni Infantino holde en tale til Uefas kongres. Han støttede entydigt Uefas kamp mod den nye Super League, og han ser et endnu bedre samarbejde i den internationale top i fremtiden.

– Efter i dag (tirsdag, red.) er der ingen vaklen i geledderne. Der er 100 procent samspil og samklang, siger Jesper Møller om samarbejdet mellem Fifa og Uefa.

Spørgsmål: Kan det her kaos med Super League og modstanden mod ligaen ligefrem være til gavn for fodbolden, fordi alle bliver mindet om, hvilke værdier der skal være fundamentet for sporten?

– Det er 100 procent sikkert. Også fodboldens værdi for samfundet, siger Jesper Møller.

– Samarbejdet mellem bredde og elite, både i de enkelte lande og i Uefa- og Fifa-regi, har virkelig rykket fodboldens interessenter sammen i et tæt samarbejde.

– Det vil gøre fodbolden stærkere. For der er brug for solidaritet og fællesskab. Det sagde Aleksander Čeferin også i dag, og det kvitterede Infantino for, lyder det fra DBU-formanden.

Allerede med coronapandemien var fodboldfolket rykket sammen, mener han, og balladen omkring Super League har kun været med til at understøtte den tendens. Det har han selv mærket på dansk grund.

– Divisionsforeningens formand, Thomas Kristensen, og Bent Clausen (DBU’s næstformand) og jeg har vel aldrig arbejdet så tæt sammen, som vi har gjort det seneste års tid. Det samme gælder vores respektive direktører, siger Jesper Møller.

De kommende dage står den på flere møder til Uefa-kongressen i Montreux for Jesper Møller og kollegerne.

Fredag er der møde i eksekutivkomitéen, hvor sanktionsmulighederne mod de 12 Super League-klubber er på dagsordenen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Ekene Chukwuani igen på måltavlen



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører vild transfer-historie

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Brighton – Liverpool

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det kommer formentlig til at ske

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Randers FC – Silkeborg IF

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Benhård Brian Riemer-melding

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Håber på FC København-exit

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Barcelona – Rayo Vallecano