Eriksen-optur: – Den danske prins har fortæret Contes gamle kæledægge

Ifølge La Gazzetta dello Sport viste mandagens 1-0-sejr over Atalanta, at Christian Eriksen har overhalet Arturo Vidal i det interne hierarki på midtbanen, selvom det var chileneren, der startede inde.



Efter fem kampe i træk i startopstillingen måtte Christian Eriksen mandag tage plads på bænken, da Inter tog imod Atalanta. 

Antonio Conte forklarede efterfølgende, at han havde foretrukket Arturo Vidal fra start, da Inter-bossen frygtede gæsternes fysik. Vidal blev dog efterfølgende udråbt som Inters dårligste spiller i kampen, og chileneren blev da også afløst af Christian Eriksen allerede seks minutter inde i anden halvleg. Allerede efter to minutter på banen slog Eriksen så det hjørnespark, der førte til kampens enlige mål, som blev sat ind af Milan Skriniar. 

Vidal formøblede sin chance
Og ifølge La Gazzetta dello Sport blev Atalanta-kampen det opgør, der viste, at den ellers så ‘ydmyge’ Eriksen nu ‘har fortæret Contes gamle kæledægge’, Arturo Vidal, som Inter-bossen også rådede over i Juventus-tiden.

– Sejren over Atalanta bekræftede danskerens gennembrud. Mindre offensiv og også i stand til at agere oprydder. Arturo, der kæmper for sin plads, formøblede endnu en chance, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

Avisen peger på, at Eriksens overhaling af Vidal fandt sted i en kamp, hvor Inter-spillerne virkelig måtte trække i arbejdstøjet. 

Den danske prins dedikerede sig til contismo (Antonio Contes filosofi, red.) ved at fungere som oprydder i Inter-feltet, hvor han holdt Atalanta-spillerne fra fadet (en reference til en situation i tillægstiden, hvor Eriksen sparkede bolden ud af farezonen, red.). Det var en manifestation af trænerens ideologiske omskoling af spilleren. Arturo formøblede mandag en stor mulighed for at spille sig tilbage i en startopstilling, der nu fremstår meget klar. Tallene taler for sig selv: Med Eriksen er Inter et højhastighedstog, og med Vidal er Inter et bumletog.

Vendepunktet kom på Eriksens fødselsdag
Ifølge La Gazzetta dello Sport er det utroligt at tænke på, at Christian Eriksen nu har overhalet Arturo Vidal, idet Inter-bossen for bare to måneder siden virkede overbevist om, at det var umuligt at komme ind under huden på danskeren. Avisen peger på, at Christian Eriksen i løbet af sit første år havde svært ved at falde til på Antonio Contes hold. 

– I stedet for at lægge sig i selen, valgte Eriksen at pive, da han var afsted med landsholdet. Det virkede til, at Conte ydmygede Eriksen et par gange, da han indskiftede spilleren i tillægstiden i flere kampe. Spilleren blev sendt på banen og fremstod blød, mens holdets arbejdsheste gav alt, hvad de havde, i hver eneste kamp, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

Tingene begyndte så småt at ændre sig, da Antonio Conte pludseligt valgte at afprøve Christian Eriksen som tilbagetrukket midtbanespiller i en Coppa Italia-kamp mod Fiorentina i januar.

– Det reelle vendepunkt kom dog den 14. februar, på spillerens 29 års fødselsdag. Mod en vanskelig modstander, hvor Inter havde muligheden for at udnytte Milans nederlag til Spezia, valgte Conte at bruge Eriksen på den centrale midtbane, sammen med Brozovic. Eriksen ofrede sig selv, hjalp Brozovic med at distribuere bolden bedre og var hurtig i sine bevægelser. Det samme gjorde sig gældende i derbyet, hvor Christian igen kæmpede, men samtidig også leverede en elegant aktion ved Lautaros 2-0-mål. 

Eriksens clearing i overtiden af mandagens sejr over Atalanta er en episode, som flere medier bed mærke i





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF