Derfor er Pochettino et klogere valg end Solskjær og Pirlo

Paris Saint-Germain har taget en klog og usentimental beslutning ved at ansætte Mauricio Pochettino, lyder det fra Robin Bairner.



Mauricio Pochettino forlod Paris Saint-Germain som klubbens kaptajn i 2003, og her 17 år senere vender argentineren så tilbage til den franske storklub, denne gang som cheftræner.   

Og ifølge Goal-skribenten Robin Bairner er det klogt af pariserne at ansætte den tidligere Tottenham-boss. 

– Der har i den seneste tid været en tendens blandt Europas storklubber, hvor man har ansat tidligere spillere som trænere. Men argentineren er ikke en sentimental ansættelse, lyder det således fra Bairner. 

– Pariserne var dengang et hold på vej tilbage. De var netop sluttet på 11. pladsen i Ligue 1, fire point efter mestrene fra Lyon, og så således frem til endnu en sæson uden europæisk fodbold. 

I dag er situationen i Paris dog en ganske anden, lyder det fra Bairner. 

– Pochettino vender tilbage til et PSG, der befinder sig i en helt anden rask tilstand. Efter tre franske mesterskaber på stribe og en plads i Champions League-finalen for fire måneder siden valgte pariserne at fyre Thomas Tuchel efter en 4-0-sejr over Strasbourg. 

Har allerede bevist sig som træner
Robin Bairner peger på, at trænerskiftet halvvejs gennem sæsonen ikke er en indikation på, at Paris Saint-Germain har nedjusterede forventninger til den resterende halvdel af sæsonen. 

– Derudover håber PSG også på at lokke sportens måske største spiller igennem de seneste 15 år, Lionel Messi, til Parc des Princes, når hans kontrakt med Barcelona udløber til sommer. 

Bairner peger på, at Pochettino er den første træner i QSI-æraen, der tidligere har repræsenteret den parisiske klub som spiller. Og argentinerens ankomst vil da også blive anset som et ambitiøst træk for pariserne, der ønsker at vinde de største titler. 

– I modsætning til Ole Gunnar Solskjær i Manchester United, Mikel Arteta i Arsenal og Andrea Pirlo i Juventus var der dog intet sentimentalt over beslutningen. Pochettino havde allerede bevist sig selv som træner. Hans fortid i PSG er blot en bonus, skriver Bairner. 





Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?


Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Frank sammenlignet med legende

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Dame N’Doye bliver cheftræner

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Tadej Pogacar får superhjælper

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

FC Fredericia – FC Midtjylland

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

FC København – Viborg FF

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Flere positive nyheder fra FC København

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Stor tro på tingene i AGF

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Overvejede at sige op

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Brøndby kan blive ramt af forbud

Viaplay: Regningen kan ende hos kunderne

Fin mulighed for målfest i Firenze

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Bizar De Bruyne-sekvens

Randers FC – Sønderjyske

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen